Reklama

Duqu częściowo rozpracowany

Eksperci ciągle badają szkodnika Duqu, który posiada pewne cechy wspólne z niesławnym robakiem Stuxnet. Choć wciąż nie wiadomo, w jakim celu wirus został stworzony, to z dotychczasowych ustaleń wynika, że Duqu jest uniwersalnym narzędziem wykorzystywanym do przeprowadzania ukierunkowanych ataków na wyselekcjonowaną liczbę obiektów, które może zostać zmodyfikowane w zależności od danego zadania.

Pierwszy etap analizy Duqu przeprowadzonej przez specjalistów z Kaspersky Lab ujawnił kilka interesujących cech trojana. Po pierwsze, każda wykryta modyfikacja tego szkodnika posiadała inne sterowniki wykorzystywane do infekowania systemów.

W jednym przypadku sterownik wykorzystał fałszywy podpis cyfrowy, w innych - w ogóle nie został podpisany. Po drugie, coraz więcej przemawia za tym, że prawdopodobnie istniały też inne elementy Duqu, ale jak dotąd nie zostały jeszcze odnalezione. Na tej podstawie możemy założyć, że szkodliwy program potrafi zmieniać swoje zachowanie w zależności od atakowanego celu.

Od momentu zidentyfikowania pierwszych próbek Duqu eksperci wykryli już cztery nowe przypadki infekcji tym szkodnikiem. Ofiarą jednej z nich padł użytkownik w Sudanie; pozostałe trzy były zlokalizowane w Iranie. każdym z czterech przypadków infekcji Duqu wykorzystano unikatową modyfikację sterownika, który jest niezbędny do przeprowadzenia ataku.

Reklama

Warto również wspomnieć, że w przypadku jednej z irańskich infekcji wykryto również dwie próby ataków sieciowych wykorzystujących lukę MS08-067. Luka ta została wcześniej wykorzystana przez Stuxneta, jak również przez starszy szkodliwy program - Kido.

Źródło: hacking.pl

Źródło informacji

hacking.pl
Dowiedz się więcej na temat: Nie wiadomo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama