Facebook uruchamia usługę mającą pomagać niewidzącym

Facebook poinformował o uruchomieniu usługi, której celem jest zwiększenie dostępności serwisu dla osób niepełnosprawnych, w tym wypadku dla niewidzących. Wprowadzone rozwiązanie generuje opis zdjęcia przy użyciu technologii rozpoznawania obiektów.


Chodzi o usługę Alternative Text (ATT). Jak podaje amerykański koncern w komunikacie "osoby używające czytników ekranowych na urządzeniach z systemem iOS, usłyszą co może znajdować się na zdjęciu, na które natkną się w czasie korzystania z Facebooka". Przypomniał też, że zdjęcia stają się coraz ważniejszą "formą komunikacji online".

Podkreślono także, że "każdego dnia za pośrednictwem Facebooka, WhatsAppa, Instagrama oraz Messengera ludzie udostępniają ponad 2 mld zdjęć", co stanowi "duże wyzwanie dla osób niewidomych i słabowidzących".

Reklama

"Wiele rzeczy na Facebooku, jest ekstremalnie wizualnych i jako osoba niewidoma, masz poczucie, że jesteś pominięty w dialogu, jakbyś był poza tym wszystkim. Nasza sztuczna inteligencja rozwinęła się do tego stopnia, że sprawdziliśmy, czy nasze komputery będą w stanie opisać zdjęcie w zrozumiałej formie. To dopiero wstępna faza projektu, ale już na tym etapie, będziemy mogli wyznaczyć kierunek rozwoju, który pomoże nam osiągnąć nasz cel, czyli aby każdy, kto chce być częścią tego dialogu, mógł wziąć w nim udział" - tłumaczył inżynier będący częścią zespołu, który pracował nad zaprezentowanym rozwiązaniem Matt King.

Przedstawiciel koncernu jest osobą niewidomą.

lm/

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama