Jak bronić się przed wirusami na Facebooku

Facebook, prócz swojej funkcji towarzyskiej, umożliwia też cyberprzestępcom dotarcie ze złośliwym oprogramowaniem oraz wirusami do niczego niespodziewającego się tłumu użytkowników. W jaki sposób możemy się zabezpieczyć przed atakami wirusów na Facebooku?

Wirusy w największym serwisie społecznościowym świata nie są trudne do wykrycia, pod warunkiem, że jesteśmy wystarczająco uważni. Facebook wyświetla je na ścianie w postaci dziwacznych, przyciągających wzrok informacji oraz odnośników do filmów. Gdy użytkownik kliknie lub polubi taki link, jest już za późno na zapobieganie -właśnie pozwolił wirusowi dalej się rozprzestrzeniać.

- Samo pozbycie się wirusa z Facebooka, jest procesem bardzo trudnym i czasochłonnym. Dlatego dużo lepiej i skuteczniej jest pamiętać o profilaktyce i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa korzystania z serwisów społecznościowych - mówi Łukasz Nowatkowski, Ekspert do spraw Bezpieczeństwa IT w firmie G Data Software.

Jak rozpoznać potencjalnie niebezpieczny link i uniknąć takiej sytuacji?

1. Pomyśl, zanim klikniesz

Wirusy na Facebooku są podstępne, dlatego pierwsza zasada to: "Pomyśl, zanim klikniesz". Hakerzy i cyberprzestępcy wiedzą, że użytkownicy Facebooka często klikają na interesująco wyglądający link bez chwili zastanowienia. Dlatego jeśli wiadomość, którą widzisz wygląda jak nagłówek z brukowca, potraktuj to jako pierwszy sygnał ostrzegawczy.

Reklama

2. Unikaj chwytliwych linków

Staraj się unikać linków i filmów z "chwytnymi" frazami takimi jak "najśmieszniejsze filmy", "najśmieszniejszy film na Facebooku", albo "musisz to zobaczyć." Bardzo często kryją się pod nimi konie trojańskie.

3. Ostrożnie z linkami nieznajomych

Bądź czujny otwierając wiadomości od nieznajomych. Jeśli otrzymasz wiadomość od kogoś, kogo nie znasz, to potraktuj to jako czerwoną flagę. Wideo wirusy na Facebooku potrafią często pojawiać się w tzw. okienkach pop-up, w wiadomości lub na ścianie twoich znajomych, z którymi nie rozmawiałeś w ostatnim czasie. Niestety, bardzo prawdopodobne jest to, że ten przyjaciel stał się już ofiarą Facebookowego wirusa. Po kliknięciu w daną wiadomość, zawirusowane treści są rozsyłane dalej do twoich znajomych.

4. Unikaj wiadomości, które zostały zamieszczone przez wielu użytkowników

Jest to znak, że potencjalny wirus rozprzestrzenia się wśród twoich znajomych, którzy nie byli tak ostrożni. Jeśli link z tytułem takim jak "The Best Sexiest Video" pojawia się na całej ścianie, jest to kolejny sygnał ostrzegawczy. Podobne listy kierowane są przez wirusa o nazwie Facebook Koobface, który stosuje takie rozwiązanie aby zarazić jak największą liczbę nieostrożnych użytkowników.

5. Nie ulegaj komentarzom z prośbą o wsparcie materialne

Wiadomości od ludzi, których nie znasz, a którzy proszą cię o wsparcie finansowe jakiejś inicjatywy, z reguły powinny być traktowane jako podejrzane. Należy również unikać aplikacji, które twierdzą, że są w pełni sprawdzone i wolne od błędów i wirusów.

6. Często aktualizuj swoje oprogramowanie antywirusowe

Jeśli przypadkowo kliknąłeś na post, nie klikaj na dalsze linki lub pliki do pobrania. Jeśli jest za późno i wirus już zainfekował twoje konto, to proces usuwania może być stosunkowo łatwy, jeśli masz dobre oprogramowanie antywirusowe.

- Powyższe wskazówki pomogą ci odpowiednio zabezpieczyć swoje konto na Facebooku, ale na tym jeszcze nie koniec. Po zauważeniu, że link/post na ścianie Facebooka jest złośliwy należy oznaczyć go jako SPAM, tak aby administratorzy Facebooka mogli powstrzymać go od dalszego rozprzestrzeniania się i infekowania innych użytkowników - podsumowuje Ekspert G Data Software.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy