Reklama

Ludzie wpadli w panikę. Na niebie widzieli dwa lecące na siebie samoloty!

Brytyjski serwis Daily Mail opublikował budzący grozę film na którym widzimy dwa zbliżające się do siebie samoloty. Ich wyraźnie przecinający się tor lotu może wskazywać, że już niebawem na niebie dojdzie do widowiskowej kolizji. Na szczęście wszystko okazuje się jedynie ciekawym złudzeniem optycznym.

Popularny brytyjski dziennik opublikował niedawno interesujące nagranie, ukazujące dwa lecące samoloty. Materiał został zarejestrowany przez świadka nieopodal lotniska Luton, położonego 50 km na północ od centrum Londynu. Na filmie widać, jak dwa samoloty pasażerskie wydają się zbliżać do siebie z dużą prędkością. Ich tor lotu oraz prędkość bez wątpienia zwiastują niechybną katastrofę. W pewnym momencie obie maszyny przechodzą przez siebie i bezpiecznie kontynuują lot bez najmniejszych uszkodzeń. Jak to możliwe?

Eksperci zwracają uwagę, że za niecodzienne zjawisko odpowiada dosyć interesujące złudzenie optyczne, zwane efektem wymuszonej perspektywy. Jest to zjawisko często stosowane w fotografii, filmie i architekturze, które powoduje, że dany obiekt wydaje się być położony bliżej lub dalej, albo być mniejszym lub większym niż w rzeczywistości. Efekt taki osiąga się, gdy jeden obiekt jest bliżej obiektywu lub widza niż drugi i jest oglądany pod odpowiednim kątem.

Reklama

Wymuszona perspektywa to złudzenie, które szalenie często stosują filmowcy podczas tworzenie efektów specjalnych. Ze wspomnianego efektu, być może nieświadomie, korzystało również wielu z nas w trakcie popularnych zdjęć na tle zabytków.

Oznacza to, że rzeczywistości oba samoloty były prawdopodobnie oddalone od siebie o minimum 300 metrów. Tyle bowiem wynosi minimalna pionowa separacja (odległość między samolotami) pomiędzy poziomami lotu 290 i 410. Wszystko wskazuje, że obie maszyny spełniały właśnie te warunki.

Przyznać trzeba, że pomimo logicznego wyjaśnienia sytuacji, nagranie wciąż wzbudza spory niepokój u oglądającego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL