Maski do nurkowania pomogą szpitalom walczącym z koronawirusem?

​Włoska firma specjalizująca się w druku 3D opracowała specjalny adapter, który może pomóc przekształcić maskę do nurkowania w maskę do tlenoterapii. Może to rozwiązać problem dostępności urządzeń do wentylacji, który występuje w całych Włoszech.

Pomysł na zamianę maski do nurkowania w aparat do tlenoterapii powstał w głowie Renato Favero, lekarza ze Szpitala Gardone Valtrompia. Był on w kontakcie z inżynierami z firmy Isinnova, którzy niedawno wyprodukowali przy pomocy drukarki 3D zawory do respiratorów - czytamy w serwisie Futurism.com. 

"Doktor Favero podzielił się z nami pomysłem, jak uzupełnić ewentualny niedobór szpitalnych masek CPAP stosowanych do wentylacji pacjentów z COVID-19. Pomysł zakładał stworzenie respiratora awaryjnego wykorzystującego standardową maskę do nurkowania" - czytamy w oświadczeniu firmy Isinnova.

Firma Decathlon produkująca maskę Easybreath od razu wykazała chęci do współpracy. Prototyp sprawdził się, a personel szpitala jest pozytywnie nastawiony na przyszłość. Aby przystosować maskę do nurkowania do roli urządzenia do wentylacji, konieczne jest stworzenie specjalnego adaptera - choćby za pomocą drukarki 3D.

Reklama

Pomimo wstępnych sukcesów, firma Isinnova nie mówi jeszcze o masowej produkcji. To dlatego, że maska do nurkowania nie ma certyfikatu medycznego, a jest on konieczny, aby wprowadzić urządzenie do szpitali.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: respirator | pandemia | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy