Oppo Reno Z to najtańszy model z rodziny Reno. Czy warto zaufać urządzeniu z procesorem MediaTeka oraz podwójnym aparatem?
Rodzina urządzeń Oppo Reno zawiera w sobie modele takie, jak Reno 10x Zoom, Reno oraz Reno Z. Ostatnia z wymienionych pozycji jest najtańszą propozycją chińskiego producenta z całego zestawienia. Jak Reno Z radzi sobie w codziennym użytkowaniu i przede wszystkim, czy warto wydać na niego swoje pieniądze?
Oppo Reno Z nie wyróżnia się designem wśród innych smartfonów obecnie dostępnych na rynku. Na przednim panelu znajdziemy duży, rozlany wyświetlacz z małymi ramkami oraz kroplę w górnej części - jako swoiste wycięcie w ekranie. Cała konstrukcja została zbudowana z dbałością o szczegóły i tego chińskiemu producentowi nie można odmówić. Mimo swojej ceny, Oppo Reno Z nie zachowuje się jak tani smartfon. Bez dodatkowej obudowy ochronnej ani rusz - powłoka zastosowana na obudowie smartfona jest śliska, co może się przełożyć na łatwe wypadnięcie urządzenia z ręki.
Największym plusem Oppo Reno Z jest jego kolorystyka - tylna obudowa sprzętu prezentuje się fantastycznie. Zgodnie z najnowszą modą na rynku mobilnym coraz większa liczba firm tworzy warianty kolorystyczne swoich telefonów w oparciu o charakterystyczny gradient. Ciężko tego nie lubić.
Oppo Reno Z korzyta z wyświetlacza o przekątnej 6,4-cala, który działa w rozdzielczości 2340 na 1080 pikseli. Całość została stworzona w technologii AMOLED, a zagęszczenie pikseli wyniosło 402 ppi. Wyświetlacz Oppo Reno Z to jego bardzo mocna strona - całość jest czytelna, odpowiednio jasna i ostra. Producent pozwala także na zmianę nasycenia barw z poziomu ustawień urządzenia. Pod ekranem znalazło się również miejsce na skaner linii papilarnych, który działa szybko i sprawnie.
Oppo proponuje użytkownikom także funkcję "Zegar na ekranie", która pozwala pokazywać na wygaszonym wyświetlaczu godzinę, datę oraz stan naładowania akumulatora. Niestety nie znajdziemy tutaj obsługi dla aplikacji firm trzecich.
Przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy też czytanie przy pomocy Oppo Reno Z nie sprawia żadnego problemu i odbywa się w komfortowych warunkach.
Oppo Reno Z korzysta z dwóch sensorów. Pierwszy z nich posiada matrycę o rozdzielczości 48 Mpix, drugi 5 Mpix. Na przednim panelu znalazło się miejsce na kamerkę do selfie o rozdzielczości 32 Mpix. Jak wypadają zdjęcia robione Reno Z? Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż ten smartfon nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu naprawdę niezłych zdjęć.
Za dnia zdjęcia wykonane Oppo Reno Z cechują się bardzo dobrą ilością szczegółów oraz odwzorowaniem samych kolorów. Smartfon sam dobiera odpowiednie parametry oraz poprawia zdjęcie tak, aby wyglądało ono możliwie najlepiej. Tryb nocny w urządzeniu z takiego przedziału cenowego działa naprawdę przyzwoicie, co można zobaczyć na przykładach w galerii poniżej.
Oppo Reno Z pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K przy zachowaniu 30 klatek na sekundę.
Bateria w Oppo Reno Z posiada pojemność na poziomie 4035 mAh. To wystarczająco, aby smartfon działał od rana do wieczora bez żadnych przeszkód. Producent dorzuca do zestawu szybką ładowarkę zdolną ładować z mocą 20W. W ten sposób akumulator Reno Z od 0 do 100% można naładować w około godzinę i dwadzieścia minut. Niestety producent nie zdecydował się na dodanie jeszcze szybszej ładowarki - dla porównania, model Oppo RX 17 Pro posiada akcesorium z aż 50W mocy.
Oppo Reno Z działa w oparciu o procesor Helio P90 - to jednostka firmy MediaTek mogąca pochwalić się ośmioma rdzeniami. Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ PowerVR GM9446. Do tego wszystkiego można dorzucić 4 GB pamięci operacyjnej RAM. Sam smartfon w codziennym użytkowaniu działa nieźle i nie zdarza mu się myśleć zbyt długo przy wykonywaniu prostych zadań. Trzymanie większej ilości aplikacji w "zawieszeniu" może jednak powodować problemy - 4 GB pamięci RAM sprawiają, iż programy są często przeładowywane. Dla mobilnych graczy Oppo zaimplementowało tryb "Przestrzeń gier", który ma polepszać wydajność smartfona podczas cyfrowej rozrywki.
Oppo Reno Z posiada moduł NFC, co pozwala na bezproblemowe płatności zbliżeniowe.
Oppo Reno Z jest uniwersalnym urządzeniem, które sprawdzi się w codziennej pracy - bardziej wymagające zadania mogą jednak sprawić mu problem.
W benchmarku AnTuTu smartfon zdobył 162756 punktów. Test w Geekbench zakończył się wynikiem 2028 punktów dla pojedynczego rdzenia oraz 6928 punktów dla wielu rdzeni.
Dla porównania:
Huawei P30 lite miał wynik w Antutu - 128 327 punktów.
Xiaomi Mi8 Lite miał wynik: 141 251 w Antutu i kolejno 1602, a potem 5793 w Geekbench.
Motorola G7 Plus miała wynik - AnTuTu: 117 623; GeekBench: 1394 (single-core), 5021 (multi-core).
Redmi Note 7 miał wynik: Antutu - 144 211 pkt.; Geekbench 4 - 1623 pkt. (single-core), 5532 pkt. (multi-core).
Cena: około 1199