Policja ostrzega - nie należy klikać w tego typu linki

Plaga oszustw w serwisach sprzedażowych i aukcyjnych stała się tak duża, że nawet policja zaczyna oficjalnie przestrzegać sprzedających. Główna zasada pozostaje ta sama: należy zachować zasadę ograniczonego zaufania i unikać linków oraz wiadomości z niepewnych źródeł.

W ostatnim czasie do żarskiej komendy wpłynęło kilkanaście zawiadomień dotyczących oszustwa w sieci. Działanie oszusta jest proste. Podszywa się on pod osobę zainteresowaną kupnem naszego produktu, a następnie za pośrednictwem znanego komunikatora wysyła wiadomość z zapytaniem, czy ogłoszenie jest aktualne i informuje, że zapłaci za towar oraz prosi o wysyłkę. 

W wiadomości przesyła nam link do strony, za pomocą której mamy odebrać rzekomo przelane pieniądze. Musimy przy tym jednak podać dane z karty płatniczej. Wpisujemy dane swojej karty, jednak pieniądze nie wpływają na nasze konto. Co więcej tracimy swoje oszczędności, a kontakt z kupującym się urywa.

Reklama

Policja przestrzega zatem Podając w Internecie numer swojej karty kredytowej, przestrzegaj kilku zasad:

- Nie klikaj linków w wiadomości przesłanej smsem, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila. Linki te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,

- Kiedy kupujący lub sprzedający prosi o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się - to może być program do szpiegowania klawiatury, dzięki czemu oszust zdobywa hasła do logowania,

- Nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,

- czytaj regulamin portalu aukcyjnego i stosujmy się do niego,

- Wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym,

- Czytaj komentarze innych osób kupujących na portalach aukcyjnych, duża liczba negatywnych komentarzy może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Policja (film)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy