RMF 24: Prometheus, czyli bolid Formuły 1 wśród komputerów

Daje naukowcom możliwość „robienia nauki” na niespotykanym do tej pory poziomie – mówi Marek Magryś z Akademickiego Centrum Komputerowego AGH. Chodzi o dopiero co rozbudowany superkomputer Prometheus. To 39. pod względem szybkości komputer na świecie!

Supermaszyna będzie prowadziła badania z zakresu nauk podstawowych, takich jak chemia czy fizyka, ale także medycyna. Naukowcy sprawdzają na nim, jak nowe leki wpływają na organizm człowieka albo badają jak płynie krew w naczyniach krwionośnych.

Prometheus ma ogromną moc obliczeniową, która równa jest jednoczesnej pracy 40 tysięcy komputerów biurowych. "Jego praca wygląda jednak nieco inaczej niż to co robimy na PC-ach. Prometheus to bolid Formuły 1 wśród komputerów"- zachwala maszynę Marek Magryś.

Superkomputer zajmuje 20 szaf wysokich na dwa i pół metra. Chłodzony jest wodą, co w przypadku osobistych komputerów jest nie do pomyślenia. Taki sposób chłodzenia zwiększa efektywność maszyny, a to pozwala dorównać wydajnością największym centrom danych na świecie, takim jak Google czy Facebook.

Reklama

Poprzednikiem Prometheusa był superkomputer Zeus. Tylko w 2014 roku wykonano na nim blisko 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat.

Paweł Pawłowski


Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: superkomputer

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy