Test BlackBerry Key2
BlackBerry Key2, smartfon z klawiaturą nawiązującą do swoich kultowych poprzedników, to urządzenie, które przeznaczone jest do konkretnego grona użytkowników. Jak smartfon z fizyczną klawiaturą sprawdza się w codziennym użytkowaniu?
Wygląd i jakość wykonania
BlackBerry Key2 robi bardzo pozytywne wrażenie już od pierwszego kontaktu z obudową. Sprzęt dzięki swojemu designowi wyróżnia się spośród smartfonów dostępnych obecnie na rynku - wszystko to za sprawą faktury na tylnej obudowie oraz mocno zaznaczonych krawędzi. Key2 dobrze leży w dłoni i da się z niego korzystać jedną ręką: tylko w momencie użytkowania dotykowego ekranu. Każda próba wprowadzenia tekstu będzie wymagała oburęcznego trzymania smartfona.
Miłym akcentem na obudowie jest przycisk power/off z teksturą, która pozwala go wyczuć bez patrzenia na telefon. Na dolnej części znalazło się miejsce na port USB typu C oraz głośnik. Spacja na klawiaturze jest jednocześnie skanerem linii papilarnych. Ekran urządzenia otaczają dość duże ramki. Na górnej części sprzętu użytkownicy znajdą kamerkę do wideorozmów oraz zdjęć selfie, a także głośnik. Nie zabrakło również klasycznego złącza słuchawkowego jack 3,5 milimetra.
BlackBerry Key2 prezentuje oryginalnym poziom w kontekście designu oraz jakości wykonania. Smartfon nie powinien sprawdzić nikomu problemów z obsługą.
Ekran i multimedia
BlackBerry Key2 korzysta z 4,5-calowego ekranu IPS TFT o rozdzielczości 1080 na 1620 pikseli. W dobie dzisiejszych urządzeń mobilnych ta wartość jest zdecydowanie zbyt mała, jednak praca ze sprzętem pozostaje komfortowa. Wyświetlacz smartfona bardzo mocno odbija światło i warto na to uważać, szczególnie podczas korzystania z urządzenia na zewnątrz.
BlackBerry Key2 nie wyróżnia się w kwestii ekranu na tle konkurencji: przeglądanie internetu, oglądanie multimediów czy czytanie dłuższych tekstów nie sprawia żadnego problemu. Bardziej wymagające osoby będą jednak zawiedzione.
Głośnik smartfona gra przeciętnie i nie wyróżnia się absolutnie niczym.
Aparat i bateria
Aparat to zdecydowanie najsłabsza cecha BlackBerry Key2. Aplikacja działa wolno, a zdjęcia rejestrowane przez urządzenie są co najwyżej poprawne. Smartfon BlackBerry wykorzystuje do robienia zdjęć 12-megapikselowy sensor w połączeniu z drugim, również 12-megapikselowym oczkiem. Na przedniej obudowie na użytkownika czeka natomiast aparat o rozdzielczości 8 Mpix.
Zdjęcia z BlackBerry Key2 są nieco "wyprane" i pozbawione kolorów - wygląda to tak, jakby smartfon sam zmniejszał nasycenie barw podczas robienia zdjęć. Mimo wszystko w dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia z modelu Key2 będą cechowały się dobrą szczegółowością. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż autofokus w aparacie działa podobnie wolno, jak sama natywna aplikacja producenta do robienia zdjęć.
BlackBerry Key2 - zdjęcia przykładowe
Bateria w BlackBerry Key2 to rzecz, którą zdecydowanie trzeba pochwalić. Urządzenie działa długo na jednym ładowaniu, a osiągnięcie czasu pracy na poziomie 1,5 dnia nie jest żadną przeszkodą. Przy rozsądnym użytkowaniu, smartfon byłby w stanie działać około 2 dni po odłączeniu go od gniazdka. Za to duży plus.
Podzespoły i system
BlackBerry Key2 napędzany jest procesorem Qualcomm Snapdragon 660 wraz z 6 GB pamięci RAM. O ile na papierze faktycznie wygląda to dobrze, tak podczas codziennej pracy urządzenie potrafi się zaciąć i czasem każe dłużej czekać na wykonanie danego zadania. Bardzo możliwe, iż jest to zasługą preinstalowanych aplikacji producenta, które "zamulają" całe urządzenie.
Użytkownicy, którzy są na tyle cierpliwi, aby nie zwracać uwagi na drobne przycięcia lub lagi nie będą zawiedzeni. BlackBerry Key2 odwdzięczy się płynną pracą w prostych zadaniach, jednak trudniejsze z nich lepiej zostawić komuś innemu.
BlackBerry Key2 osiągnął wynik w AnTuTu na poziomie 141 871 punktów, a w GeekBench wartości wyniosły odpowiednio 1623 punkty dla testu single-core oraz 5790 punktów dla testu multi-core.
Podsumowanie
Cena: Około 2999 zł