Węgiel kluczowy dla baterii nowej generacji

Naukowcy z Uniwersytetu w Albercie wykorzystali nanomateriały węglowe do skonstruowania akumulatorów nowej generacji – czytamy w serwisie PhysOrg. Efekt ich pracy jest zdumiewający.

Xinwei Cui prezentuje efekt pracy swojego zespołu. Fot. David Dodge
Xinwei Cui prezentuje efekt pracy swojego zespołu. Fot. David Dodgemateriały prasowe

- Opracowaliśmy nową technologię elektrochemiczną, która może zapewnić wysoką gęstość energii i mocy dla przyszłej generacji baterii - powiedział Xinwei Cui, główny autor badań. Stało się to możliwe dzięki zjawisku indukowanej fluoryzacji - nowo opracowanemu procesowi magazynowania energii.

- Próbowaliśmy wielu różnych materiałów. Węgiel jest stosowany jako anoda w akumulatorach litowo-jonowych, ale my wykorzystaliśmy go jako katodę i udało się nam zbudować baterię w oparciu o proces indukowanej fluoryzacji - wyjaśnia Cui.

Wykorzystanie węgla ma wiele zalet, a najważniejsze to niskie koszty produkcji i bezpieczeństwo użytkowania, a wydajność takich ogniw przewyższa odpowiednik litowo-jonowy pięcio- a nawet ośmiokrotnie. Nowe ogniwo uczonych z Alberty spisuje się lepiej nawet od dwóch konkurencyjnych technologii - baterii litowo-siarkowych i litowo-powietrznych. Dla nas użytkowników oznacza to szybsze ładowani i dłuższy czas pracy baterii.

- Nikt nie wiedział, że węgiel może być zastosowany w roli katody z tak wysoką wydajnością. Na tym polega wyjątkowość naszej technologii.

Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, to prototyp baterii będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas