KTO Rosomak w akcji. Polska broń daje popalić Rosjanom

Do sieci trafiło widowiskowe nagranie z ostrzelania rosyjskich pozycji przez transporter opancerzony KTO Rosomak. To polska konstrukcja, będąca jednym z najważniejszych form wsparcia Ukrainy. Skutecznie służy do odpierania natarć Rosjan.

Ukraińcy pokazali eks-polski wóz KTO Rosomak w akcji
Ukraińcy pokazali eks-polski wóz KTO Rosomak w akcjiRosomak S.A.materiały prasowe

KTO Rosomak w Ukrainie

Polska przekazuje Ukrainie ogromną liczbę sprzętu militarnego do walki z rosyjską inwazją. Od początku konfliktu wysłaliśmy setki czołgów, wozów bojowych czy transporterów opancerzonych. Jedną z popularniejszych maszyn przekazanych do walki naszemu sąsiadowi są transportery KTO Rosomak.

Jeden z nich został pokazany na specjalnym nagraniu podczas walk w obwodzie ługańskim. To jeden z najlepiej udokumentowanych momentów bojowego użycia Rosomaka na Ukrainie.

Rosomak w akcji. Ostrzeliwuje rosyjskie pozycje

Na filmie widać, jak Rosomak ostrzeliwuje Rosjan, okopanych w pasie zieleni. Linie ostrzału są prowadzone w różne miejsca, jakby załoga próbowała się wstrzelić w pozycje.

Ciekawostką jest amunicja, która mogła zostać użyta do ostrzału. Wybuchy, które widać na nagraniu, mogłyby sugerować użycie pocisków programowalnych, takich, które nie wykorzystuje wersja Rosomaka wysłana na Ukrainę. Komentator tematyki obronności, Jarosław Wolski, wskazał, że to jednak najprawdopodobniej naboje ze smugaczem i samolikwidatorem MP-T/SD produkcji polskiej firmy Mesko. Mają zasięg ostrzału do 3 kilometrów, mogąc razić cele lekko opancerzone.

Ile transporterów Rosomak mają Ukraińcy?

Według danych Kancelarii Prezydenta Polska miała przekazać Ukrainie 100 transporterów KTO Rosomak z magazynów Wojska Polskiego. Mają to być wozy najstarsze i najbardziej wysłużone z naszej armii. Jak podaje niderlandzka grupa analityków Oryx, Ukraińcy mieli bezpowrotnie stracić sześć wozów Rosomak, a jeden został uszkodzony.

W kwietniu 2023 roku publicznie ogłoszono, że Polska wyprodukuje dla Ukrainy 100 wozów KTO Rosomak. Krótko później Wołodymyr Zełenski ogłosił, że umowa mogłaby opiewać aż na 200 wozów. W ramach umowy w zakładach Rosomak S.A w Siemianowicach Śląskich dla Ukrainy miały powstać maszyny na platformie Rosomaka w różnych wersjach od wozów bojowych, po specjalistyczne wersje np. wozy medyczne. Umowa nie została jednak jeszcze sfinalizowana.

Nowe wozy Rosomak dla Wojska Polskiego

KTO Rosomak to podstawowy kołowy transporter opancerzony Wojska Polskiego. Powstał na licencji fińskiego wozu Patria AMV. Zakłady Rosomak S.A. tworzą te wozy w wersji standardowych transportowców, maszyn rozpoznania technicznego, centrów medycznych czy najpopularniejszej wersji wozów bojowych.

Ta ostatnia jest wyposażona standardowo w wieżę Hitfist-30P. Dzięki niej Rosomak może zwalczać wrogą piechotę, lekkie pojazdy opancerzone, a nawet śmigłowce. Obecnie jednak w życie wchodzi program przezbrajania wozów KTO Rosomak w zdalny system wieżowy ZSSW-30. To polska konstrukcja, wykorzystująca rozwiązania firm Huta Stalowa Wola oraz WB Electronics. W lipcu br. podpisana została umowa na dostawę 58 nowych transporterów KTO Rosomak z wieżami ZSSW-30, co stanowiło dodatek do umowy z lipca 2022 na 70 wież, mających zostać umieszczonych na już wcześniej wyprodukowanych wozach.

Parametry taktyczno-techniczne wozu KTO Rosomak (z wieżą Hitfist-30P):

  • Załoga: 3 osoby (dowódca, celowniczy, kierowca)
  • Długość: 7,88 m
  • Szerokość: 2,83 m
  • Wysokość: 3,3 m
  • Masa bojowa: 22500 kg
  • Napęd: silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem Scania DI 12 56A03PE o mocy 490 KM
  • Prędkość maksymalna: 100 km/h
  • Zasięg operacyjny: 700 km
  • Uzbrojenie główne: działko ATK Mk 44 Bushmaster kaliber 30 mm
  • Uzbrojenie dodatkowe: sprzężony karabin maszynowy UKM-2000C kaliber 7,62 mm
PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas