Rosomak

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:27) Aktualizacja Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (14:47)
Kołowy transporter opancerzony Rosomak to nowoczesny pojazd wojskowy wykorzystywany głównie przez Wojsko Polskie. Wielozadaniowy pojazd został zaprojektowany do przewozu żołnierzy oraz zapewnienia im wsparcia ogniowego i ochrony w warunkach bojowych. Rosomak charakteryzuje się wysoką mobilnością, zaawansowaną ochroną przed ostrzałem i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, a także zdolnością do działania w różnorodnym terenie i warunkach.
Rosomak - najważniejsze informacje
KTO Rosomak. /Rosomak S.A. /materiały prasowe

Rosomak - najważniejsze informacje

Co to jest KTO Rosomak? 

Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak to jeden z podstawowych sprzętów na wyposażeniu polskiej armii. Jego produkcja dostosowana jest do zapotrzebowania, przez co możliwe są zmiany w konfiguracji przed ostatecznym montażem. W Polsce Rosomak modyfikowany jest według modelu AMV SX-360P (fiński pojazd firmy Patria). W standardowej konfiguracji Rosomak wyposażony jest w armatkę 30 mm zamontowaną na wieży Hitfist.

Patria AMV (Armoured Modular Vehicle) powstała dla sił polskich. Jednym z podstawowych wymogów postawionych fińskiemu wykonawcy było zapewnienie konstrukcji pływalności. Model ten wygrał przetarg na kołowe transportery opancerzone, który odbył się w grudniu 2002 roku. Zgodnie z dokumentacją, wóz opancerzony miał być wyposażony w działko automatyczne i stanowić wsparcie dla piechoty. Patria AMV zastąpiła modele OT-64 SKOT z lat 50. i 60. XX wieku oraz radzieckie BWP-1 będące częścią polskiego uzbrojenia od 1966 roku. Polska nazwa Rosomak wybrana została w konkursie miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Sztab Generalny Wojska Polskiego przyjął transportery do uzbrojenia w 2004 roku. Pojazdy do służby wojskowej trafiły w 2005 roku. Przekazano je w dwóch wersjach:
  • 3 pojazdy wyposażone w wieżę bojową Hitfist-30P,
  • 6 pojazdów bez uzbrojenia.
Do służby wojskowej przekazano łącznie 570 Rosomaków, z czego 359 wozów dostarczono w wersji bojowej. Liczba egzemplarzy wykorzystywanych w armii pod koniec 2020 roku wynosiła 903.

  • Rosomak S jest wozem opancerzonym przystosowanym do przewożenia pocisków Spike.

Pojazd opancerzony jest w stanie pomieścić także drużynę przeciwpancerną (składającą się z dwóch wyrzutni). Konfiguracja wozu transportowego nie różni się zbytnio od podstawowej. Według wojskowych, możliwości wozu Rosomak S można byłoby jednak zwiększyć poprzez modyfikację projektu.

  • Rosomak PM2, czyli Wóz Ewakuacji Medycznej skonstruowano na planie bazowej konstrukcji pojazdu 8x8. 
Jego głównym zadaniem jest zbieranie rannych żołnierzy z pola walki oraz szybka ewakuacja. Wewnętrzne wyposażenie pozwala na udzielanie poszkodowanym pierwszej pomocy, ale również opatrywanie, wykonywanie prostych zabiegów oraz podtrzymywanie funkcji życiowych. Tylna część Rosomaka została podwyższona, dzięki czemu jednorazowo może zabrać trzech rannych żołnierzy na noszach.
  • Polska armia dysponuje wersją Rosomaka z moździerzem 120 mm. 
M120 Rak umożliwia prowadzenie ognia półpośredniego, pośredniego oraz na wprost. Na wyposażeniu Rosomaka poza standardowymi pociskami mogą znaleźć się również race dymne, będące wsparciem dla prowadzonych działań bojowych. Skuteczny zasięg artyleryjski, jaki może prowadzić ten Rosomaka to 15 kilometrów.

Temat Rosomak znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Rosomak

Rosomak - Wiadomości