Reklama

Więcej informacji o ultrabookach

W najbliższych miesiącach oprócz nowych smartfonów, tabletów, urządzeń hybrydowych, e-czytników, netbooków i chromebooków zobaczymy także nowy segment komputerów - ultrabooki. Co to takiego?

Jedną z najbardziej interesujących zapowiedzi produktowych ostatnich tygodni przedstawiono na targach Computex w Tajwanie. Sean Maloney i Mooley Eden z firmy Intel przekazali wówczas informacje o ważnych zmianach, jakich Intel dokonał w planach rozwoju procesora Intel Core, aby umożliwić stworzenie nowej linii komputerów mobilnych nazywanych ultrabookami. Ten nowy typ urządzenia ma w założeniu łączyć wydajność, szybkość reakcji oraz bezpieczeństwo z cienką i elegancką konstrukcją. Planowane w Intelu przez ostatnich kilka miesięcy zmiany bynajmniej nie są banalne: wpłyną na fizyczny kształt oraz możliwości osobistych urządzeń komputerowych i będą wymagały przekształcenia sposobu, w jaki Intel i jego partnerzy projektują, produkują i sprzedają urządzenia oraz ich komponenty.

Przy okazji ostatniego oświadczenia o wynikach finansowych prezes i dyrektor generalny Intela Paul Otellini powiedział, że jest zadowolony z reakcji branży i zaangażowania klientów w tę nową kategorię produktów. Sean Maloney i Mooly Eden wyjaśnili z kolei, że ultrabooki wejdą na rynek w kilku fazach. Faza pierwsza rozpoczęła się, kiedy Intel wprowadził w czerwcu niskonapięciowe procesory Intel Core ULV drugiej generacji, dzięki którym już w tegorocznym sezonie świątecznym nowe systemy pojawią się na sklepowych półkach.

Faza druga skupia się na nowej mikroarchitekturze procesorowej o nazwie kodowej Ivy Bridge, która ma być dostępna w systemach w pierwszej połowie 2012 r. Laptopy bazujące na Ivy Bridge - jak twierdzi Intel - zaoferują większą energooszczędność, inteligentną wydajność wizualną, krótszy czas reakcji i wyższy stopień bezpieczeństwa. Szybsze technologie wejścia-wyjścia, takie jak USB 3.0 i Thunderbolt, również stanowią część bieżących prac nad rozwojem nowej platformy PC.

Reklama

Trzecią fazą będzie intelowska mikroarchitektura o nazwie kodowej Haswell, która przyspieszy rozwój ultrabooka i zaoferuje możliwości laptopów w bardzo cienkich i lekkich, szybko reagujących i dobrze zabezpieczonych konstrukcjach. Jej założeniem jest przekształcenie technik komputerowych za pomocą bardziej energooszczędnych procesorów, które zapewnią bardziej dynamiczne wrażenia w niezwykle eleganckich systemach.

W efekcie, pod koniec 2011 roku pojawią się systemy, które zaoferują:

- Cienkie i lekkie konstrukcje, mniej niż 21 mm grubości - niektóre jeszcze cieńsze.

- Technologia Intel Rapid Start pozwala szybciej uruchomić system nawet ze stanu najgłębszego uśpienia, oszczędzając czas i baterię.

- Komputer budzi się niemal natychmiast - szybki dostęp do danych i aplikacji

- Ultrabooki zaoferują 5 godzin pracy na bateriach nawet w przypadku najcieńszych konstrukcji, a niektóre systemy będą działały przez 8 godzin lub dłużej, umożliwiając całodzienne użytkowanie.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Ultrabook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy