Wielkie zmiany w Wikipedii
Wikipedia ma przejść gruntowne zmiany w kwestii edycji. Każdy kto będzie chciał dokonać zmian we wpisach, zmuszony będzie do uzyskania zgody redaktora. Nowy system ma zostać wprowadzony już w najbliższym czasie, na początku będzie dotyczył limitowanej liczby artykułów.
Wikipedia wzbogaci się też o dwa miliony dolarów z tytułu darowizny, jaką przeznaczy Omidyar Network. W zamian firma otrzyma jedno miejsce w radzie nadzorczej darmowej encyklopedii.
Użytkownicy Wikipedii zadają sobie pytanie, czy portal może przeżyć zmiany w fundamentalnej kwestii jaką jest gwarantowana możliwość do edycji informacji przez wszystkich zainteresowanych? Pomysł by monitorować wprowadzane edycję narodził się trzy lata temu. Powodem były niestosowne lub nieprawdziwe informacje pojawiające się w internetowej encyklopedii.
Pierwsze testy przeprowadzone w Niemczech wypadły pomyślnie. Na tyle, że rozmyślano nad analogicznymi testami w angielskiej wersji strony. Zmiany mają sens, każdy wprowadzony wpis musi zostać zweryfikowany zanim zostanie upubliczniony. Niekontrolowane wpisy to prawdziwy problem dla Wikipedii, jednak kontrolowanie wszystkich zamieszczanych danych może okazać się bardzo trudne.
Problem nabiera szczególnego wyrazu w przypadku artykułów będących biografiami żyjących ludzi, są to tzw. BLP articles ( "biographies of living persons"). Pojawił się pomysł, by kontrola publikacji dotyczyła tylko wspomnianych powyżej artykułów. Może to pomóc w zapobieganiu tak nieprzyjemnym sytuacjom jak uśmiercanie żyjących osób przez złośliwych internautów.
Sceptycy tacy jak Eric Goldman z Uniwersytetu Santa Clara twierdzą, że encyklopedia wejdzie w fazę samo destrukcji jeśli nie zostaną wprowadzone narzędzia kontrolujące przepływ informacji.
Jedno jest jak na razie pewne, Wikipedia może czuć się niezagrożona. Strona jest w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych stron na świecie, a angielska wersja posiada w swoich zbiorach 3 miliony artykułów.