Naukowcy alarmują. Torebki herbaty mogą truć mikroplastikiem
Jeżeli lubisz pić herbatę z torebek, to mamy dla ciebie złe informacje. Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (UAB) odkryli, że tych torebkach ukrywają się ogromne ilości mikroplastików i nanoplastików, które uwalniają się podczas parzenia. Te fragmenty są potencjalni groźne dla zdrowia.
Mikroplastik w naszym życiu
Dziś mikroplastik możemy znaleźć wszędzie. W naszych patelniach, chmurach nad naszymi głowami czy nawet w… mózgu. Jednak trudno, aby nie był wszędzie, gdy już stanowi ważny budulec rzeczy codziennego użytku jak kosmetyki i detergenty. Nie mówiąc o tym, że mikroplastik zalewa nas ze względu na rozkład samego plastiku.
Przez tę wszechobecność mikroplastiku, ten dostaje się regularnie do naszego organizmu np. poprzez jedzenie i picie. Według badaczy zatrucie mikroplastikiem może być prawdziwym zjawiskiem. Tak naprawdę obecnie nie wiemy, jaka ilość mikroplastiku szkodzi, jednak podejrzewa się, że zbyt duża ilość może mieć realny wpływ np. na rozwój chorób nowotworowych.
Torebki herbaty wypełnione mikroplastikiem
Naukowcy z UAB przeanalizował torebki herbaty wykonane z nylonu-6, celulozy i polipropylenu pod kątem zawartości możliwego mikroplastiku. W swoich badaniach odkryli, że przy parzeniu torebki tych materiałów wypuszczają ogromne ilości tych cząsteczek. Wyniki pokazały, że torebki wykonane z nylonu-6 wypuszczały 8,18 milionów cząsteczek, celulozy – 135 milionów, a polipropylenu aż 1,2 miliarda.
W swoich badaniach naukowcy z UAB sprawdzili także reakcję ludzkich komórek przy wystawieniu na mikroplastik. Badanie wykazało, że komórki jelitowe wytwarzające śluz były szczególnie podatne na wchłanianie cząstek, a niektóre cząstki dostały się nawet do jądra komórek.
Odkrycie sugeruje, że warstwa śluzu jelitowego, zaprojektowana w celu ochrony jelit, może ułatwiać wchłanianie tych zanieczyszczeń. Po wchłonięciu cząsteczki mogą potencjalnie przemieszczać się w krwiobiegu, budząc obawy o ich wpływ na zdrowie ludzi przy przewlekłym narażeniu. Stąd autorzy badania wskazują, że powinno opracować się specjalne strategie ograniczenia rozpowszechniania mikroplastiku w naszym życiu codziennym.
Wyniki badań zaprezentowano na platformie Chemosphere.