ASUS ROG Strix SCAR: Sześć cech, które szczególnie spodobają się graczom

Płatna współpraca

Na targach CES 2023 firma ASUS zaprezentowała zupełnie nową linię potężnych laptopów do gier. Jedno spojrzenie na pokazane urządzenia nie pozostawia złudzeń: to zamienniki komputerów stacjonarnych w mobilnym opakowaniu. Oto sześć cech, które szczególnie spodobają się graczom – zwłaszcza tym, którzy dotąd zbliżoną moc mieli do dyspozycji jedynie w trudnym w transporcie sprzęcie.

Rodzina laptopów Strix SCAR z pewnością sprosta wysokim oczekiwaniom graczy /
Rodzina laptopów Strix SCAR z pewnością sprosta wysokim oczekiwaniom graczy /materiały promocyjne

Wydajność

Powiedzieć, iż najnowsze gry są wymagające dla gamingowego sprzętu, to nic nie powiedzieć. Wspomnieć wystarczy o jednej tylko technologii, zyskującej coraz większą popularność w grach. Chodzi mianowicie o ray tracing, czyli odwzorowanie i symulowanie fizycznego zachowania światła, np. odbić w lustrach bądź kałużach. Można wręcz zaryzykować twierdzenie, iż to swoisty test dla wydajności gamingowych laptopów. Dlaczego? Ponieważ każdy promień światła jest śledzony osobno, co wymaga ogromnej mocy obliczeniowej.

Co w ten sposób zyskują gracze? Przede wszystkim większą immersję, szansę na głębsze zanurzenie się w światach wykreowanych przez twórców oraz wczucie w klimat. Czyli po prostu możliwość lepszej zabawy. Zależność jest prosta: im więcej graficznych fajerwerków, tym większa frajda.

Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez najszybszych podzespołów do laptopów dostępnych na rynku. Właśnie takie znajdziemy w produktach z rodziny Strix SCAR, czyli flagowcach marki ROG. To układy od firm Intel, AMD oraz NVIDIA. Przykładowa konfiguracja? ASUS ROG Strix SCAR 18, wyposażony w RTX 4090, czyli najszybszą obecnie mobilną kartę graficzną oraz procesor Core i9-13980HX, bazujący na nowej serii Raptor Lake.

Ekran

W przypadku ekranów rozmiar ma znaczenie. Większa przestrzeń, którą mogą obserwować gracze, przekłada się na łatwiejsze dostrzeżenie przez nich różnego rodzaju detali, które przygotowali twórcy gier. A o tym, że współczesne produkcje dopracowane są w najmniejszym nawet aspekcie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednocześnie łatwiejsze staje się odpowiednio wczesne dostrzeżenie przeciwników, co ma znaczenie zwłaszcza w wyjątkowo popularnych w rozgrywkach e-sportowych strzelankach.

Odpowiedzą na potrzeby graczy są wprowadzone przez ROG wyświetlacze Nebula - w większej gamie rozmiarów. Największy z nich to imponujący 18-calowy wyświetlacz o proporcjach 16:10 z czasem reakcji na poziomie 3 ms, w który wyposażony został model ASUS ROG Strix SCAR 18. Natomiast inny, 16-calowy model, posiada najnowszy wyświetlacz o rozdzielczości QHD, 240Hz Nebula HDR z technologią Mini LED.

Chłodzenie

Obciążenie laptopa przez wymagające gry powoduje powstawanie ciepła - to nieodłączny efekt działania sprzętu komputerowego. Temperatura musi być więc utrzymywana na odpowiednim poziomie, ponieważ zbyt wysoka może powodować, iż system będzie działał wolniej. W przypadku gier oznacza to mniej płynną rozgrywkę bądź uciążliwe przycinki.

Co więcej, przegrzewanie się podzespołów w znacznym stopniu zmniejsza ich żywotność. Innymi słowy, układ chodzenia to aspekt, którego zdecydowanie nie można lekceważyć przy wyborze laptopa.

Doskonale wiedzą o tym inżynierowie ROG. Dopracowali oni swoją, znaną już, technologię Intelligent Cooling. To rozwiązanie, które z jednej strony zapewnia efektywne chłodzenie, z drugiej - nie dzieje się to kosztem aspektów akustycznych. W nowych modelach laptopów z 2023 r. znajdziemy więc powiększony radiator o pełnej szerokości oraz technologię Tri-Fan, czyli trzeci, dodatkowy wentylator.

Pod efektowną powłoką kryje się niezwykle wydajna zawartość materiały promocyjne

Jego zadanie polega na zapewnieniu dodatkowego przepływu powietrza do znajdujących się we wnętrzu laptopa komponentów oraz na wspieraniu procesora w skuteczniejszym odprowadzaniu ciepła. W efekcie pozwala to na zwiększenie możliwości procesora i układu graficznego, co z kolei skutkuje generowaniem większej ilości klatek na sekundę.

Klawiatura

Klawiatura dla graczy to jeden z tych aspektów, gdzie twórcy sprzętu muszą mierzyć się z niezwykle wysokimi oczekiwaniami użytkowników. Gamerzy zwracają bowiem uwagę dosłownie na wszystko: funkcjonalność, wytrzymałość, wygląd, ergonomię czy różnego rodzaju dodatkowe rozwiązania. Zwykłe klawiatury, które zadowolą większość osób, często okazują się niewystarczające.

Absolutnie podstawową kwestią jest jednak trwałość. Gracze w klawisze uderzają dużo mocniej i częściej niż pozostali użytkownicy komputerów. M.in. z tego powodu w laptopach gamingowych z rodziny Strix SCAR zastosowano pełnowymiarową klawiaturę klasy e-sportowej. Co to znaczy?

Z jednej strony to, iż są one niezwykle wytrzymałe i potrafią wytrzymywać ponad 20 milionów naciśnięć. Z drugiej - wyposażono je w technologię N-key rollover, polegającą na tym, iż wyłapuje ona każde polecenie gracza.

Mobilność

Najbardziej wymagający czy zawodowi gracze nie są już "przywiązani" do foteli, znajdujących się przy biurkach z komputerami stacjonarnymi. Jeszcze do niedawna wielka moc i mobilność nie szły w parze. Komputery, które były w stanie sprostać najnowszym i najbardziej wymagającym grom, były stacjonarne. Dziś laptopy dysponują podobnymi parametrami. Granie w dowolnym miejscu na ziemi i doskonalenie swoich umiejętności w podróży - czy dla gamerów może być coś lepszego?

Design

Może się wydawać, iż design laptopa ma dla graczy trzeciorzędne znaczenie. Nic bardziej mylnego! Gamerzy wyjątkowo upodobali sobie charakterystyczną, drapieżną i agresywną stylistykę. To podświetlane klawisze, tłoczenia umieszczane na pokrywie laptopa, kontrastowe akcenty obudowy i wiele innych.

Producenci stosują wiele sztuczek, które mają za zadanie skuteczne zbudowanie wrażenia, iż w nasze ręce trafił mocarny sprzęt gamingowy. Nie inaczej jest w przypadku laptopów z rodziny Strix SCAR - tyle że w tym przypadku trudno mówić o sztuczkach, ponieważ obietnice potężnej mocy znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.

Płatna współpraca

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas