Nvidia szykuje przełom w zakresie tanich gamingowych laptopów dla mas

Kiedy wydawało się, że otrzymamy kolejną nudną premierę nowych kart graficznych dla laptopów od Nvidii, Zieloni mocno nas zaskoczyli i dzień ten może okazać się przełomowy dla gamingowych notebooków.

Oczywiście nie zabrakło odświeżenia GPU z rodziny Turing w postaci laptopowych kart z serii Super, które od jakiegoś czasu dostępne są dla komputerów stacjonarnych, ale tak naprawdę otrzymaliśmy znacznie więcej. Nowe mobilne karty Nvidii to GeForce RTX 2080 Super i RTX 2070 Super, ale również model GeForce GTX 1650 Ti skierowany do tańszych gamingowych notebooków. Co ciekawe, na zestawieniu dostępnych na rynku GPU tego producenta brakuje GeForce’a RTX 2080, co wynika zapewne z faktu, że jest on zbyt podobny do nowego RTX 2070 Super. Szczegóły specyfikacji przedstawia poniższy slajd, ale w gruncie rzeczy pokrywają się one z tym, co oferują ich desktopowe odpowiedniki, a różnice sprowadzają się głównie do odmiennych częstotliwości taktowania.

Reklama

Nvidia pochwaliła się jednak również zmianami w ramach technologii Max-Q wykorzystywanej w laptopach dla graczy, które swoimi rozmiarami przypominają raczej ultrabooki. Wprowadzone poprawki koncentrują się na efektywności energetycznej, a główną nowością jest tu technika Dynamic Boost, która działa podobnie jak AMD SmartShift. Umożliwia ona dynamiczne dzielenie się wydajnością chłodzenia (w laptopach CPU i GPU posiadają jeden wspólny system chłodzenia), dzięki czemu więcej mocy przekierowane może być na układ graficzny, który odgrywa istotniejszą rolę w grach. 

Wiele osób ucieszy się zapewne także z wprowadzenia kompatybilności technologii Optimus z G-Sync, dzięki czemu będziemy mogli dynamicznie przełączać się na zintegrowany układ graficzny w celu oszczędzania baterii, nawet na laptopach wspierających adaptacyjną synchronizację obrazu, co dotychczas było niemożliwe. To nie jedyna nowość, która pozwoli wydłużyć czas pracy na akumulatorze, ponieważ bazująca na maszynowym uczeniu technika DLSS 2.0 poprawiać ma ten aspekt nawet do 20%. DLSS 2.0 odpowiada jednak głównie za poprawę wydajności w grach poprzez swoisty super sampling wspierany sztuczną inteligencją. O ile pierwsza generacja tej technologii pozostawia sporo do życzenia, nierzadko dostarczając mocno rozmydlony obraz, tak wersja 2.0 rzeczywiście przynosi imponujące efekty, szczególnie po włączeniu ray tracingu, który jest mocno obciążający dla grafiki i DLSS potrafi to skutecznie zrekompensować.  

Nowe karty graficzne NVIDII to również większa wydajność za niższą cenę. Producent przy okazji premiery mobilnych kart RTX Super zdecydował się na obniżenie cen w taki sposób, że w danych segmencie cenowym otrzymujemy model wyposażony w grafikę dostępną dotychczas w wyższym. I tak, modele wyposażone w RTX 2060 zaczynać będą się od 999 USD, a od 699 USD kupić można będzie gamingowe notebooki z GTX 1650 na pokładzie. Swoje laptopy z nowymi GeForce’ami zapowiedzieli już praktycznie wszyscy najwięksi gracze, czyli Asus, Acer, Lenovo, MSI, HP czy Razer. Premiera na polskim rynku powinna odbyć się w najbliższych tygodniach, wtedy też poznamy ceny w złotówkach. 

Źródło: GeekWeek.pl/Nvidia

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy