7 czy 8. Ile jest cudów świata i co jest na liście?

W ciągu wieków ludzie wznosili miasta, budynki, pomniki czy świątynie, które przetrwały zawirowania historii i w wielu przypadkach zachwycają do dziś. Nic dziwnego, że zaczęto je klasyfikować. Efektem tego było powstanie lista 7 cudów świata wytypowanych przez Greków. Obejmowała obiekty z ery starożytności. Od tego czasu powstało wiele innych propozycji takiego zestawienia, aż w końcu zaczęto mówić również o 8. cudzie świata. Nietypowy przewodnik dla turystów.

Piramida Cheopsa wciąż skrywa wiele tajemnic i jest jedynym cudem świata, który przetrwał od starożytności.
Piramida Cheopsa wciąż skrywa wiele tajemnic i jest jedynym cudem świata, który przetrwał od starożytności.123RF/PICSEL

Ile jest cudów świata?

Pierwsza lista cudów świata powstała jeszcze w starożytności. Był to pierwszy specyficzny przewodnik po antycznych zabytkach wielkiej kultury. Zestawienie stworzono już w II wieku przed Chrystusem. Miłośnikom podróży polecano wówczas:

  • Piramidę Cheopsa w Egipcie. 

Ona jako jedyna stoi na powierzchni Ziemi do dziś. Jej budowę zakończono około 2560 roku p.n.e. Przez tysiące lat uważano ją za najwyższą budowlę na świecie - mierzy 146 metrów. Powstała w okresie Starego Państwa jako grobowiec dla wielkiego faraona. Można zobaczyć ją w okolicy Kairu, gdzie imponuje razem z sąsiadującym Sfinksem i innymi piramidami.

  • Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonii (dzisiejszy Irak)

    Wiszące Ogrody Semiramidy powstały około 600 roku p.n.e. za panowania babilońskiego króla Nabuchodonozora II. Miały być darem dla jego żony Amytis. Jest jednak również teoria, zgodnie z którą powstały w czasach legendarnej królowej Semiramidy, skąd pochodzi ich nazwa. 

  • Świątynię Artemidy w Efezie (pozostałości tego starożytnego greckiego miasta w Azji Mniejszej znajdują się obecnie w Turcji)

    Wśród siedmiu cudów świata starożytnego nie mogło zabraknąć obiektów religijnych. Jednym z nich jest właśnie Świątynia Artemidy w Efezie. Jej pozostałości znajdują się na terenie dzisiejszej Turcji. Wzniesiono ją z rozkazu znanego z legend króla Lidii Krezusa około 560 roku p.n.e.

  • Posąg Zeusa w Olimpii

  • To drogocenny posąg, który miał wyjść spod dłuta Fidiasza. Posąg Zeusa w Olimpii budowano w latach 437-432 p.n.e. Budowla stanęła w Świątyni Zeusa w Olimpii, gdzie można było ją podziwiać przez 800 lat, skąd przeniesiono ją do Konstantynopola. Tam w 475 r. n.e. strawił ją pożar.

  • Mauzoleum w Halikarnasie

  • To kolejny cud świata na terenie współczesnej Turcji. Mauzoleum miało 45 metrów wysokości i powstało około 350 roku p.n.e. w stylu jońskim. Pochowano w nim perskiego króla Mauzolosa. Grobowiec powstał według projektu Satyrosa i Pyteosa na polecenie Artemizji - żony zmarłego władcy.

  • Kolosa Rodyjskiego
    Był to posąg upamiętniający ważne historyczne wydarzenie. Król macedoński Demetriusz Poliorketes oblegał Rodos w 304 roku p.n.e., jednak nie udało mu się zdobyć miasta. Właśnie dlatego na wyspie powstała statua boga słońca - Heliosa, którą ustawiono przy wejściu do portu. Posąg przetrwał do VII wieku n.e.
  • Latarnię morską na Faros

    To obiekt pełnił rolę typowo użytkową, ale zasługiwał na miejsce wśród cudów świata. Latarnia w Faros była smukła i bardzo wysoka (około 120 metrów). Postawiono ją około 280 roku p.n.e. według planów greckiego architekta Sostratosa u brzegów Aleksandrii i była pomocą nawigacyjną dla żeglarzy.
  • Z tej listy do czasów współczesnych przetrwał jedynie jeden z cudów architektury, a konkretnie piramida Cheopsa. Pożary czy trzęsienia ziemi zmiotły z powierzchni pozostałe.

    7 cudów świata w XXI wieku. Nowa lista, do której dopisano punkt 8.

    Zniknięcie obiektów, które znajdowały się na pierwotnej liście, stanowiło motywację do stworzenia całkiem nowej.

    Jak się okazało, dziś nie brakuje na Ziemi obiektów, które zasługują na miano wyjątkowych. Najlepszym przykładem jest chociażby Wielki Mur Chiński, który jako jedyne dzieło ludzkich rąk jest widoczny z kosmosu.

    Wielki Mur Chiński.
    Wielki Mur Chiński.Tomasz WróblewskiINTERIA.PL

    Poza nim na XXI-wiecznej liście znalazły się także:

    • ruiny starożytnego miasta Petra (Jordania),
    • Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (Brazylia),
    • Machu Picchu (Peru),
    • Chichen Itza (Meksyk),
    • rzymskie Koloseum,
    • Tadż Mahal (Indie). 

    Listę ogłoszono 7 lipca 2007 w Lizbonie. Poszczególne pozycje uznano za budowle zaliczane do kulturowego dziedzictwa ludzkości. Wyłoniono je na podstawie ogólnoświatowego plebiscytu zorganizowanego przez szwajcarską New Open World Corporation.

    Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (Brazylia).
    Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (Brazylia).Tomasz WróblewskiINTERIA.PL
    Petra. Jordania.
    Petra. Jordania.123RF/PICSEL
    Machu Picchu.
    Machu Picchu.123RF/PICSEL
    Chichen Itza w Meksyku.
    Chichen Itza w Meksyku.Tomasz WróblewskiINTERIA.PL
    Koloseum w Rzymie.
    Koloseum w Rzymie.123RF/PICSEL
    Tadż Mahal w Indiach.
    Tadż Mahal w Indiach.123RF/PICSEL

    Na liście nie znalazła się znana z oryginalnej listy Piramida Cheopsa. Jednak po interwencji władz Egiptu ostatecznie dopisano ją do zestawienia i obecnie mówi się o niej jako o ósmym cudzie.

    7 naturalnych cudów świata

    W różnych zakątkach Ziemi dech zapierają nie tylko monumentalne budowle, ale także dzieła natury. Nic zatem dziwnego, że stworzono również listę siedmiu naturalnych cudów świata.

    Znajdziesz na niej:

    • wietnamską zatokę Halong, 
    • wodospady Iguazu, 
    • koreańską wulkaniczną wyspę Jeju, 
    • indonezyjski Park Narodowy Komodo, 
    • najdłuższą podziemną rzekę świata, Puerto Princesa na Filipinach,
    • Górę Stołową z Republiki Południowej Afryki (1086 m n.p.m.).

    To jednak tylko zaledwie jedno z zestawień, które powstają regularne. Ludzie wciąż szukają obiektów i miejsc, których warto wydobyć i przybliżyć światu. Często w takich zestawieniach pojawia się także Wielki Kanion w Arizonie, Wielka Rafa Koralowa w Australii, najwyższy szczyt świata Mount Everest czy zorza polarna. Taka różnorodność i ciągłe dążenie do klasyfikacji dowodzą tylko tego, jak bardzo interesujący, intrygujący, a zarazem nieodkryty jest świat.

    Pożarowa prewencja. Ludziom pomaga „elektroniczny nos”AFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas