Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Lista rzeczy zakazanych

Podróżowanie samolotem jest bardzo popularne i powszechne. Polecieć możemy praktycznie wszędzie, ale nie wszystko możemy do samolotu zabrać. Bagaż podręczny pozwala na spakowanie niektórych przedmiotów, inne są zabronione. Co jest zakazane w bagażu podręcznym i jakich rzeczy unikać przed wylotem?

Czego nie pakować do bagażu podręcznego?
Czego nie pakować do bagażu podręcznego?123RF/PICSEL

Bagaż podręczny - niewielki towarzysz podróży

Niewielki plecak lub torba, czyli bagaż podręczny to wierny towarzysz naszych podróży. Dla wielu często stanowi jedyny ekwipunek, który zabierają ze sobą na wyprawę. Taki stan rzeczy jest pokłosiem ograniczeń wprowadzonych przez tanie linie lotnicze, m.in. Wizzair czy Ryanair. W zamian za tani bilet na samolot pasażerowie mogą zabrać ze sobą jedynie niewielki plecak. Dodatkowa walizka wiąże się natomiast z dopłatą.

Stąd też popularność poradników dotyczących tego, jak spakować bagaż podręczny. To swego rodzaju sztuka organizacji. Dzięki niej możemy zmieścić sporo ubrań i przydatnych gadżetów w relatywnie niewielkiej przestrzeni. Wszystko po to, aby plecak lub torba spełniały rygorystyczne wymogi przewoźnika. Warto jednak pamiętać, że do takiego bagażu nie możemy wsadzić wszystkiego.

Czego nie pakować do bagażu podręcznego?

Lista rzeczy zakazanych w samolocie jest dość długa. Chociaż większość wyszczególnionych przedmiotów brzmi dość oczywiście, to niektóre niekoniecznie. Oznacza to, że w razie naszej pomyłki zostaniemy ich pozbawieni podczas kontroli bezpieczeństwa. Nie ma znaczenia, czy lecimy samolotem linii Ryanair, Wizzair, LOT czy Lufthansa - ograniczenia przewozu w bagażu podręcznym dotyczą wszystkich jednakowo.

Tego nie pakuj do bagażu podręcznego:

  • Wszelkiego rodzaju broń (w tym palna, gazowa, ostra)
  • Przedmioty sportowe, jak kije baseballowe, łyżwy
  • Substancje chemiczne wykorzystywane do np. obezwładniania
  • Środki przymusu bezpośredniego
  • Środki samoobrony (pałki teleskopowe, noże, gaz pieprzowy, gaz łzawiący)
  • Substancje łatwopalne
  • Pirotechnika
  • Toksyny
  • Leki w dużych ilościach zakazane w miejscu docelowym
  • Substancje psychoaktywne
  • Atrapy broni (nawet w formie zabawkowej)

Większość z wymienionych przedmiotów to sprawa oczywista, jednak nie bez powodu wspomina się o takich ograniczeniach również w czasie samej kontroli bezpieczeństwa. Jak widać, co jakiś czas ktoś stwierdza, że dobrym pomysłem byloby zabranie któregoś z elementów powyższej listy do samolotu. Na szczęście, głownie dotyczy to płynów, jak woda czy soki. Właśnie, co z napojami w samolocie?

Napoje w samolocie. Czy idzie nowe?

Obecnie na większości lotnisk na świecie panuje konsensus dotyczący przewozu napojów w samolotach. Wynika on z kwestii bezpieczeństwa i pozwala pasażerom na przewóz maksymalnie 1 litra płynów, z czego pojedyńczy pojemnik może mieć pojemność do 100 ml. To niewiele i automatycznie dyskwalifikuje wszelkiej maści butelki z wodą i nie tylko. To jednak powoli się zmienia.

Wszystko za sprawą nowoczesnych skanerów, które w łatwiejszy i szybszy sposób przeprowadzają kontrolę bezpieczeństwa. Zostały zamontowane na kilku lotniskach w Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii. Nowoczesne skanery na lotniskach sprawiają, że zniesione zostają dotychczasowe limity płynów. To duże udogodnienie dla pasażerów i pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce zawitają również do Polski.

Akwedukty Nazca. Wodociągowy majstersztyk o długiej historiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas