Darmowy wstęp do królewskich rezydencji w Polsce. Już w listopadzie
Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - już niedługo te rezydencje królewskie będzie można bezpłatnie zwiedzać w ramach „Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich” 2024. Kiedy można korzystać z atrakcji i jaki program zaplanowano?
Spis treści:
Cztery perełki wśród rezydencji królewskich w Polsce: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Łazienki Królewskie to ważne punkty na mapie naszego kraju.
Te piękne miejsca z bogatą historią warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu i dowiedzieć się więcej na ich temat. Doskonała okazja, by wybrać się na taką wycieczkę, będzie w listopadzie - posiadłości te biorą bowiem udział w wydarzeniu "Darmowy Listopad" 2024. O co w tym chodzi?
Które rezydencje będzie można zwiedzać za darmo w listopadzie?
Nadchodzi "Darmowy Listopad" 2024 - to już 13. edycja tego wydarzenia, które umożliwia chętnym odwiedzenie wystaw i skorzystanie z darmowych wydarzeń i programów edukacyjnych odbywających się w rezydencjach królewskich na terenie Polski.
- W tym roku wracamy do korzeni tej idei. W ostatnich latach ponad 80 proc. uczestników akcji "Darmowy Listopad" odwiedziło właśnie te cztery rezydencje królewskie, tj. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - podkreśliła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Wystawy, warsztaty, zajęcia - skorzystają dorośli i dzieci
W listopadzie we wspomnianych rezydencjach królewskich będzie można podziwiać zbiory, poznawać zakamarki wyjątkowych obiektów i zaznajamiać się z ich historią oraz innymi aspektami tych budowli. Oprócz zwiedzania wystaw pojawił się bowiem program warsztatów i zajęć edukacyjnych - został on dostosowany zarówno do potrzeb dzieci, jak i dorosłych - dla każdego znajdzie się coś ciekawego.
- Każda z tych instytucji mówi o historii Polski, tradycji i tożsamości, ale też każda z nich patrzy w przyszłość. W tym roku program przygotowany przez instytucje ma niezwykle włączający charakter. Na odwiedzających czekają wystawy, warsztaty, ale też pokazy - podkreśliła Hanna Wróblewska. - Przygotowane programy pozwalają opowiedzieć o rezydencjach i ich zbiorach w szczególny sposób - dodała.
Odwiedź rezydencje królewskie w Krakowie i Warszawie
Kiedy wybrać się do wybranej rezydencji? Podróże można rozplanować na cały listopad, bo oferta darmowego wstępu na różne wystawy i udział w bezpłatnych warsztatach są dostępne przez cały czas trwania wydarzenia. Natomiast na weekendy tego jesiennego miesiąca w poszczególnych punktach zaplanowano też atrakcje dodatkowe.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło ponadto, że "każdy kolejny weekend listopada będzie kierował uwagę na inną rezydencję królewską":
- 9-10.11 - Zamek Królewski w Warszawie;
- 16-17.11 - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
- 23-24.11 - Zamek Królewski na Wawelu;
- 29-30.11 - Muzeum Łazienki Królewskie.
Program "Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich" 2024
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udostępniło już program tegorocznego "Darmowego Listopada". Oto jakie atrakcje będą towarzyszyć wydarzeniu w poszczególnych rezydencjach:
Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej (Warszawa):
- Oferta specjalna w dniach 9-10 listopada
- darmowe zwiedzanie Trasy Królewskiej - świętowanie oddania po całkowitej rekonstrukcji tronu króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej, które symbolicznie wieńczy zakończenie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W weekend zaplanowano też spacery tematyczne oraz warsztaty plastyczne dla rodzin.
- Oferta obowiązująca przez cały listopad
- darmowe zwiedzanie Galerii im. Lanckorońskich (od wtorku do niedzieli) - ponad 600 eksponatów, w tym zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby oraz sztuki zdobniczej;
- bezpłatne zwiedzanie całego Zamku (zarówno Trasy Królewskiej, jak i Galerii im. Lanckorońskich) w listopadowe środy;
- bezpłatne zwiedzanie wystawy "Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie";
- bezpłatne zwiedzanie zamkowych ogrodów;
- spotkanie z cyklu "Klucz w Zamku", w ramach którego wybrane dzieło sztuki współczesnej wchodzi w dialog z muzealną kolekcją.
Informacje o wydarzeniach i obowiązujących rezerwacjach: https://www.zamek-krolewski.pl/
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Warszawa):
- Oferta specjalna w dniach 16-17 listopada
Weekend taneczno-teatralny:
- "Zatańcz jak w Pałacu" - warsztaty dla rodzin z dziećmi;
- "Kamishibai - japoński teatr słowa i ilustracji" - warsztaty familijne;
- "Kreska czyni cuda - teatrzyk kamishibai" - warsztaty z tworzenia ilustracji przy użyciu pióra i tuszu;
- "Król Jan III i dąb Bartek - teatrzyk kamishibai" - warsztaty z tworzenia rekwizytów;
- "Ilustracja mówi więcej niż tysiąc słów - teatrzyk kamishibai" - warsztaty z tworzenia ilustracji narracyjnych.
- Oferta obowiązująca przez cały listopad
Bezpłatny wstęp do pałacu i ogrodów:
- Pałac: codziennie w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o 15.00); wtorek - pałac zamknięty
- Park: codziennie w godz. 9.00-15.00 (wejście do 15.00).
- Uwaga! 1 listopada - pałac i park są zamknięte dla zwiedzających.
50 bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla grup: "Wizyta u króla" oraz "Wnętrza pałacu i ich symbolika".
Informacje o wydarzeniach i obowiązujących rezerwacjach: https://www.wilanow-palac.pl/
Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki (Kraków):
- Oferta obowiązująca przez cały listopad
Bezpłatny wstęp na ekspozycje:
- II piętro Zamku: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie wraz z wystawą czasową "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu", Namioty Tureckie oraz wystawa czasowa "Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Część 2" (wtorek-niedziela w godz. 9.00-17.00)
- Podziemia Zamku: "Wawel Zaginiony" oraz "Wawel Podziemny. Lapidarium" (wtorek-niedziela w godz. 9.00-17.00)
- wystawa "Wawel Odzyskany" (wtorek-niedziela w godz. 9.00-17.00)
Bezpłatne lekcje muzealne:
- 200 lekcji stacjonarnych na podstawie listy tematów z podziałem na przedszkola i klasy I-III, klasy IV-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.
Informacje o wydarzeniach i obowiązujących rezerwacjach: https://wawel.krakow.pl/
Muzeum Łazienki Królewskie (Warszawa):
- Oferta specjalna w dniach 29-30 listopada
"Królewskie widowisko" z programem edukacyjnym dla gości indywidualnych:
- spacery w związku ze 193. rocznicą powstania listopadowego: "Noc listopadowa", "Łazienki w roku 1830" oraz "Słowa - gesty - cienie" (spacer historyczno - teatralny poświęcony dramatowi Stanisława Wyspiańskiego "Noc listopadowa");
- cykl międzypokoleniowych spotkań integracyjno-artystycznych "Widowiskowy Amfiteatr" (warsztaty, podczas których powstanie haftowany obraz łazienkowskiego Amfiteatru);
- spektakl "Didaskalia" z udziałem aktorów, którzy przy akompaniamencie współczesnej muzyki będą czytać wierszowane didaskalia z trzech dramatów Stanisława Wyspiańskiego;
- oprowadzania kuratorskie i edukatorskie po wystawie "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich";
- warsztaty edukacyjne w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - oddziale Muzeum Łazienki Królewskie: warsztaty haftu inspirowane tradycjami teatralnymi Łazienek Królewskich dla dorosłych - motyw kwiatowy (haft przestrzenny) oraz kostium dla króla (haft koralikowy), a także warsztaty "Jakub Kubicki - twórca królewskich widowisk" dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów.
- Dodatkowe wydarzenia
- "Widowiskowy Teatr Królewski" (3 listopada) - zwiedzanie, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jakie spektakle gościły na deskach Teatru, zobaczyć podobizny wybitnych dramaturgów oraz iluzjonistycznie namalowane loże z wyobrażeniem XVIII-wiecznej widowni.
- spotkania z rekonstruktorami z Towarzystwa Stanisławowskiego z okazji obchodów rocznicy koronacji króla Stanisława Augusta (16 listopada)
- Oferta obowiązująca przez cały listopad
Bezpłatny wstęp na wystawy stałe w obiektach Muzeum: Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickim, a także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wtorek - niedziela);
200 bezpłatnych zajęć edukacyjnych (lekcje muzealne, warsztaty, spacery):
Warsztaty edukacyjne dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa:
- "Nieznane oblicze Leonarda da Vinci" - dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów;
- "Królewskie drapieżniki" - warsztaty dla dzieci 6-10 lat i opiekunów;
- "Królewskie Szkoły Jazdy" - warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów.
- "Jakub Kubicki - twórca królewskich widowisk" - warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat opiekunów.
Informacje o wydarzeniach i obowiązujących rezerwacjach: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!