Dubaj zbuduje terminale dla latających taksówek. Ujawniono projekt!

Zjednoczone Emiraty Arabskie połączą najpopularniejsze i najbardziej zaludnione obszary Dubaju siecią bezemisyjnych latających taksówek. W tym celu brytyjskie studio architektoniczne zaprojektowało koncepcję portu wertykalnego, które łączy się z międzynarodowym lotniskiem i miejskim metrem.

Patrząc na inwestycje w Dubaju, możemy zapomnieć, że to tylko miasto położone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a nie osobne państwo. Sprzyjają temu różne statystyki, w tym informacje turystyczne, które często koncentrują się na Dubaju i to nazwa miasta pojawia się w zestawieniu.

Nowa inwestycja zatwierdzona przez Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma ponownie zwraca naszą uwagę w kierunku Dubaju. Powstanie tu wertykalny port Skyports Infrastructure, który będzie obsługiwał bezemisyjne latające taksówki, a te z kolei stworzą sieć połączeń między najważniejszymi miejscami w mieście. Sieć vertiport zostanie również zintegrowana z istniejącymi węzłami transportowymi, w tym z siecią RTA Dubai Metro i Dubai International Airport. Za projektem stoi znane brytyjskie biuro architektoniczne Foster + Partners.

Vertiport w Dubaju będzie miał stonowany wygląd

Reklama

Vertiport międzynarodowego lotniska w Dubaju jest jednym z czterech miejsc zaproponowanych przez firmę Skyports Infrastructure oraz Urząd ds. Dróg i Transportu w Dubaju.

Terminal znajduje się na podwyższeniu, co ma ułatwić start i lądowanie taksówek. Wydłużona i zakrzywiona bryła niejako zdaje się obejmować płytę lotniska, a dzięki szklanym ścianom oferować będzie widoki na latające pojazdy oraz miasto.

Obiekt zwieńczony będzie specyficznie zakrzywionym dachem, różnicując przestrzeń wewnątrz, jednocześnie je zacieniając i zapobiegając nadmiernemu przegrzaniu.

Wnętrze vertiportu będzie miało stonowany wystrój i barwy nawiązujące do kolorów pustyni, co również zwiększy albedo (zdolność odbijania promieniowania słonecznego). Fasada budynku została zaprojektowana tak, aby korespondowała z położoną obok stacją metra, a jej krawędzie łagodzi bujna zieleń.

Jak poinformowało studio, sieć portów lotniczych przeznaczona dla taksówek powietrznych ma powstać do 2026 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dubaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy