Jaki bagaż Ryanair? Zasady, wymiary i cena

Ryanair posiada konkretne zasady dotyczące walizki i plecaka, który możemy zabrać ze sobą w podróż. Jaki bagaż można zabrać do samolotu Ryanair? Oto konkretne zasady, ceny i wymiary walizek, które zabierzemy na wakacje.

Bagaż w Ryanair. Są konkretne zasady

Linie lotnicze charakteryzują się tym, że każdy pasażer może w podstawowej cenie biletu zabrać określoną liczbę walizek czy innych bagaży na pokład. W przypadku linii lotniczych Ryanair ograniczenia są dość spore. To budżetowy przewoźnik, który z jednej strony oferuje relatywnie niskie ceny biletów, z drugiej mocno ogranicza darmową liczbę bagaży.

W przypadku linii lotniczych Ryanair wyszczególniamy 3 rodzaje bagażu, jaki możemy zabrać do samolotu:

Reklama
  • Przedmiot osobisty
  • Walizka podręczna/bagaż podręczny
  • Walizka rejestrowana

Ile kosztuje bagaż w Ryanair i jakie musi mieć wymiary? Rzućmy okiem na szczegóły.

Przedmiot osobisty w Ryanair - co to jest?

Podstawowy rodzaj bagażu w Ryanair to przedmiot osobisty, czyli niewielka rzecz, którą zabierzemy ze sobą na pokład samolotu. Warto pamiętać, że to nie walizka podręczna - wymiary przedmiotu osobistego w Ryanair muszą wynosić do 40 na 20 na 25 centymetrów. Nasz przedmiot musi zmieścić się pod fotelem przed nami, nie umieszczamy go na półce nad głowami. Co może być przedmiotem osobistym w samolocie? Na przykład:

  • Torba na laptop
  • Damska torebka
  • Niewielki plecak

Ten bagaż jest darmowy i mamy go w cenie podstawowego biletu na samolot. Nie musimy za niego dopłacać. Musimy wiedzieć, że przedmiot osobisty przechodzi z nami przez kontrolę bezpieczeństwa. To znaczy, że na większości lotnisk nie będziemy mogli mieć w nim dużej ilości płynów, butelek z wodą i tym podobnych.
Chociaż przedmiot osobisty to mały bagaż podręczny, i tak można spakować się w nim na krótki urlop. Jak spakować się do samolotu? W tym pomoże nam poradnik.

Bagaż podręczny w Ryanair - niewielka walizka

Drugi rodzaj bagażu podręcznego w Ryanair to walizka kabinowa, czyli większy bagaż, który jest dostępny za dopłatą. Aby dodać go do swojej rezerwacji, musimy zaznaczyć stosowną opcję podczas kupowania biletów, albo dopłacić za niego później, już z poziomu zarządzania naszym biletem. Bagaż podręczny w Ryanair to nic innego, jak walizka kabinowa - może mieć kółka, ale musi zmieścić się w schowku nad głową.

Wymiary walizki do samolotu w Ryanair to 55 na 40 na 20 centymetrów. Jej waga nie może przekroczyć 10 kilogramów. Jeżeli nasza walizka będzie za duża lub za ciężka, to zostanie umieszczona w luku bagażowym za dodatkową (i to sporą) dopłatą. Warto zatem odpowiednio spakować się przed wylotem, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Ta walizka, podobnie jak przedmiot osobisty, przechodzi z nami kontrolę bezpieczeństwa.

Walizka rejestrowana w Ryanair - największy bagaż do samolotu

Walizka rejestrowana to prawdziwa królowa podróży. Jest największa, najbardziej pojemna i zostaje umieszczona w luku bagażowym, nie zabieramy jej ze sobą do samolotu. Jakie są zasady przewozu walizki rejestrowanej w Ryanair? Ta musi mieć wymiary do 80 na 120 na 120 centymetrów. Jej waga nie może przekraczać 10 lub 20 kilogramów - zależnie od wybranej opcji. Jest to bagaż dodatkowo płatny, co oznacza, że musimy dokupić go podczas kupowania biletu, lub później w ramach zarządzania rezerwacją.

Zaletą walizki rejestrowanej jest nie tylko większa pakowność, ale też możliwość spakowania w niej np. butelek z napojami. Jeżeli chcecie przywieźć z wakacji pamiątkowe butelki z winem lub podobne rzeczy, to właśnie do tego bagażu można je bez problemu umieścić i nie zostaną zabrane na kontroli bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak o unikaniu nadbagażu - dodatkowy kilogram to dodatkowa dopłata na lotnisku.

Jaki bagaż w Ryanair? Podsumowanie?

Na koniec pora podsumować wszystkie rodzaje bagażu w Ryanair:

  • Przedmiot osobisty - za darmo, np. niewielki plecak umieszczany pod fotelem
  • Walizka podręczna - za dopłatą, do 10 kg, wymiary 55 na 40 na 20 cm
  • Walizka rejestrowana - za dopłatą, do 10/20 kg, wymiary do 80 na 120 na 120 centymetrów

Dwa pierwsze bagaże, czyli przedmiot osobisty i walizkę podręczną zabieramy ze sobą do strefy odlotów (czyli przez kontrolę bezpieczeństwa). Walizka rejestrowana jest oddawana przy stanowisku odprawy. Mając ją ze sobą warto zjawić się na lotnisku nieco wcześniej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ryanair | linie lotnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy