Ryanair

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:27) Aktualizacja Czwartek, 23 listopada 2023 (09:58)
Ryanair to irlandzka linia lotnicza niskokosztowa, założona w 1984 roku, która dziś jest jedną z największych w Europie. Specjalizuje się w tanich lotach krótkodystansowych, oferując połączenia głównie w Europie, ale również do wybranych destynacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Charakterystyczna dla linii Ryanair jest polityka niskich cen biletów, często oferowanych za symboliczną kwotę, co przyciąga wielu pasażerów. Wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami za inne usługi: duży bagaż podręczny, bagaż rejestrowany czy wybór miejsca. Firma ta jest znana z efektywnego wykorzystania floty samolotów Boeing 737, co pozwala na minimalizację kosztów operacyjnych.
Ryanair - najważniejsze informacje
Flota Ryanair składa się z Boeingów 737. /Jakub Strzelczyk/East News /East News

Ryanair - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1984

  • Kraj założenia:

    Irlandia

Ryanair. Co to za linia lotnicza? 

Firma Ryanair powstała w 1984 roku. Jej pomysłodawcą był Tony Ryan, który zrealizował swój plan z udziałem dzieci. Pierwszy lot samolotu z floty Ryanair odbył się w lipcu 1985 roku. Było to połączenie z irlandzkiego miasta Waterford do portu Londyn-Gatwick. Firma Ryanair działa w Europie, a jej siedziba znajduje się w Dublinie.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ryanair, w 2023 roku wykorzystuje ona około 300 samolotów Boeing 737-800, a średni wiek maszyn wynosi 5,5 roku. Jak wynika z zapowiedzi firmy, w kolejnych latach planowana jest dostawa 200 samolotów Boeing 737. Pod koniec 2024 roku Ryanair ma dysponować blisko 520 maszynami Boeing, którymi każdego roku będzie mogło podróżować łącznie około 160 milionów pasażerów.

Ryanair obsługuje połączenia z Polski od marca 2005 roku. Pierwszy lot odbył się na trasie Wrocław-Londyn. Firma ma w naszym kraju dwie bazy: we Wrocławiu od marca 2012 roku i w Krakowie od grudnia 2012.

W 2018 roku Ryanair uruchomił w Polsce linie czarterowe Ryanair Sun, a ich pierwszy lot odbył się z Poznania do Zakynthos. Rok później dokonany został rebranding i obecnie Ryanair Sun to linia lotnicza BUZZ. 

Jakie usługi oferuje Ryanair?

Ryanair oferuje połączenia lotnicze w atrakcyjnych cenach, często nawet za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. Jest to bezpośredni konkurent linii lotniczej Wizz Air, równie popularnej w Polsce i Europie. Osoby kupujące bilet na lot Ryanair otrzymują na swoją skrzynkę mailową link do odprawy online – wystarczy podać standardowe informacje dotyczące pasażerów. Po zakończonej odprawie pasażer otrzymuje kartę pokładową, którą powinien wydrukować i mieć ją na lotnisku. 

Ryanair to nie tylko tanie połączenia lotnicze. Firma oferuje także wynajem miejsc noclegowych w hostelach czy luksusowych willach. Zapewnia możliwość wynajęcia samochodów na czas podróży oraz wykupienia ubezpieczenia turystycznego na wypadek losowych sytuacji.

Jakie wymiary ma mały bagaż podręczny w Ryanair?

Według Ryanair małym bagażem podręcznym może być niewielka torba, ale również torebka, torba na laptopa, plecak czy worek podróżny. Niezależnie od rodzaju bagażu konieczne jest natomiast przestrzeganie jego wielkości. Zgodnie z informacjami Ryanair, bagaż podręczny powinien mieścić się w przedziale 40 x 25 x 20 cm. Taka wielkość pozwala na jego wniesienie na pokład bez konieczności dopłaty.

Czy można wnieść na pokład duży bagaż podręczny?

Ryanair za duży bagaż podręczny uznaje walizkę kabinową lub też torbę, którą można schować w schowku nad głową. Ten rodzaj bagażu nie powinien być jednak cięższy niż 10 kilogramów, a przy tym powinien mieścić się w wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Warto przy tym pamiętać, że również kółka walizki powinny być wliczone w wymiary. Usługa dużego bagażu podręcznego jest odpłatna, a cena ustalana jest w zależności od trasy.

Temat Ryanair znajdziesz również w serwisie:

Ryanair - Wiadomości