Jaworzno znowu zaskakuje. Otwarto tam pierwszą w Polsce stację wymiany akumulatorów

Jaworzno staje się najbardziej innowacyjnym miastem w Polsce. Powstała tam pierwsza w kraju autostrada dla rowerów, a już planuje się kolej Hyperloop i autonomiczną komunikację miejską.

Tak naprawdę to dopiero mała część innowacyjnych projektów, które staną się rzeczywistością w najbliższych latach i odmienią nie do poznania to miasto oraz ułatwią życie jego mieszkańcom (). Właśnie dochodzą do nas wieści o powstaniu tam pierwszej w naszym kraju stacji wymiany akumulatorów do elektrycznych autobusów.

Obiekt powstał we współpracy z Tauronem i pozwoli maksymalnie ograniczyć czas potrzebny na uzupełnienie energii w akumulatorach pojazdów należących do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Do tej pory to kwestia uzupełniania energii była największym problemem sprawnie odbywającego się transportu zbiorowego.

Reklama

Teraz ten problem stał się przeszłością. Autobusy, które odbyły już kursy i muszą uzupełnić energię, po prostu zjeżdżają na stację i zamiast przebywać tam przez 2 godziny, w celu naładowania akumulatorów, wyjeżdżają ze stacji zaledwie po kilku minutach. To wszystko zasługa specjalnych robotów. W międzyczasie ładują one zestawy baterii w specjalnych szufladach, a później, podczas wizyty autobusów, szybko je montują w pojazdach.

Zaoszczędzony w ten sposób czas to nie jedyny plus całej inwestycji. Jak wszyscy wiemy, jednoczesne ładowanie pojazdów elektrycznych, zwłaszcza autobusów, skutkuje potężnym obciążeniem sieci. Zaletą nowego systemu testowanego w Jaworznie jest więc ograniczenie obciążenia sieci energetycznej miasta, poprzez planowanie ładowań i na bieżąco monitorowanie sytuacji zużycia energii przez mieszkańców.

Prezydent Jaworzna zapowiedział, że jego miasto jest i będzie najbardziej innowacyjne w Polsce oraz stanie się inspiracją dla wszystkich polskich metropolii w kwestiach przyjazności i wykorzystania potencjału drzemiącego w najnowocześniejszych technologiach. Niebawem realizowanym tam kolejnym projektem będzie stworzenie infrastruktury dla pojazdów w pełni autonomicznych. Trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Jaworzno.pl

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy