Jedziesz na Wszystkich Świętych pociągiem? Te składy będą wydłużone
PKP Intercity dołączy dodatkowe wagony do ponad 150 pociągów, aby więcej podróżnych mogło dojechać na Wszystkich Świętych, a także wrócić pociągiem. Przewoźnik zapewnia, że ruch jest monitorowany, aby podczas szczytu przewozowego można było na bieżąco wzmacniać połączenia dodatkowymi wagonami. Znamy już składy, które na pewno zostaną wydłużone. Na wybranych stacjach pojawią się informatorzy mobilni, którzy pomogą znaleźć peron lub zaplanować przesiadkę.
Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, kiedy tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich. Dla wielu osób oznacza to dłuższą wyprawę w rodzinne strony, którą trzeba zaplanować już wcześniej. Część osób jako środek transportu wybierze własny samochód, ale z pewnością wielu podróżnych skieruje się z walizkami na dworce kolejowe. W związku z tym PKP Intercity postanowiło zapewnić dodatkowych 245 wagonów, które od 30 października mają wzmocnić 154 pociągi na wybranych połączeniach.
Niektóre połączenia realizowane przez ETZ (elektryczne zespoły trakcyjne) będą wydłużane do dwóch składów. - Przykładowo, pociąg Esperanto zestawiany jest z jednego składu typu Dart o długości 150 metrów z miejscami dla ponad 350 pasażerów. W dzień Wszystkich Świętych pociąg będzie wydłużony do 300 metrów z miejscami dla 700 osób - przekazało PKP Intercity w komunikacie.
PKP Intercity podjęło już decyzję o wydłużeniu 8 takich pociągów:
- 30 października pociąg 1002 "Zamenhoff";
- Od 31 października do 4 listopada pociąg 6124 "Fredro";
- Od 31 października do 4 listopada pociąg 1624 "Fredro";
- 31 października pociąg 6120 "Asnyk";
- 31 października pociąg 1220 "Nida";
- 3 listopada pociągi 1542 oraz 5142 "Laguna";
- 3 listopada pociąg 1106 "Esperanto".
Najbardziej popularnymi kierunkami podróżowania w okresie Wszystkich Świętych będą trasy: Kraków-Warszawa-Kraków, Trójmiasto-Warszawa-Trójmiasto, Warszawa-Poznań-Warszawa, Warszawa-Wrocław-Warszawa. Przewoźnik zapewnia, że frekwencja pasażerów w pociągach jest stale monitorowana i jeśli zajdzie taka potrzeba (i pozwolą na to możliwości techniczne), kolejne składy będą przedłużane, aby zapewnić więcej miejsc.
W ostatnim czasie kolej zdobywa coraz więcej zwolenników, na popularnych trasach potrafią być zajęte wszystkie miejsca. W związku z tym warto nieco wcześniej pomyśleć o zakupie biletów. Jeśli nie masz możliwości zakupu biletów na dworcu, można zrobić to również poprzez e-IC, aplikację mobilną lub platformy takie jak mPay, e-podróżnik.pl, biletico.pl, SkyCash, KOLEO, Jakdojade oraz eTravel. Ułatwienia w zakupie biletów oferują także Google Maps i Billkom.
Na dworcach: Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Szczecin Główny, Kraków Główny, Katowice, Przemyśl Główny, Poznań Główny, Wrocław Główny dostępni będą informatorzy mobilni, którzy pomogą znaleźć odpowiedni peron, czy ustalić dogodne warunki przesiadki.
Informacje o tym, z którego peronu odjeżdża pociąg, można sprawdzić na tablicach oraz papierowych rozkładach jazdy na dworcach kolejowych. Można to również skontrolować m.in. w aplikacji PKP Intercity. Warto jednak pamiętać, aby mimo wszystko przed samym odjazdem upewnić się jeszcze raz na dworcu i słuchać komunikatów, gdyż czasem zdarza się, że numer peronu ulega zmianie.
Źródło: PKP Intercity
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!