Jest tu słoń, wielbłąd, a nawet mamut. Doskonała opcja na weekend!
Polska obfituje w przeróżne ciekawe formy skalne i formy terenu. Mamy pozostałości wulkanów, pustynię, Maczugę Herkulesa, czy Śpiącego Rycerza. Ale jedną z ciekawszych jest niemal całe zoo zaklęte w skałach, które liczą sobie miliony lat. Już wiesz, o jakim miejscu mowa?
Polskie Góry zachwycają swoim krajobrazem i różnorodnością. Gdy zaczyna się sezon weekendowych i wakacyjnych wyjazdów, najczęściej możemy przeczytać o Tatrach i coraz częściej o Karkonoszach, które zdobywają popularność u tych, którzy mają dosyć wizyty w okolicach Zakopanego. W Sudetach jest jeszcze jedno pasmo górskie, które zachwyca niezwykłymi formami.
Masyw Szczelińca Wielkiego. Niezwykłe formy terenu
Mowa oczywiście o masywie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych. Znajdziemy tu Kwokę, Psa, Żółwia, Sowę, a nawet Wielbłąda i Mamuta. Te wszystkie fantazyjne kształty to skały zbudowane z piaskowców, które dość dobrze opierają się niszczącym czynnikom zewnętrznym, takim jak wiatr, woda czy słońce.
Gdy przyjrzymy się bliżej, możemy ujrzeć ciekawą cechę tej formacji skalnej - warstwowienie. Te struktury tworzyły się, osady znajdujące się na dnie płytkiego morza były przemieszczane przez silne prądy. Wówczas jedne warstwy osadów układały się jedna na drugiej. Piasek, z którego dzisiaj zbudowane są skały, docierał tu wraz z wodami rzecznymi. Przebywając długą drogę (pod względem czasu i odległości) ziarna zostały obtoczone, tj. nie zawierają ostrych krawędzi. Jeśli zaś chodzi o skład, to niemal w 100 proc. składają się z kwarcu.
Góry Stołowe - wyjątkowy region w Polsce
Odwiedzając masyw górski położony w Sudetach Środkowych, nie sposób pominąć ich charakterystycznego kształtu - masywne płaskie bloki skalne znajdujące się pośród wypłaszczonego terenu powstały stosunkowo niedawno. Choć skały je budujące mają od 100 do 85 mln lat, to zaczęły rosnąć około 25 mln lat temu.
Twarde skały, niezbyt podatne na fałdowania uległy spękaniu, w wyniku czego orogeneza wyniosła do góry całe fragmenty lądu. Stąd ich dość strome stoki i płaskie jak stoły szczyty, a tym samym nazwa - Góry Stołowe.
Oprócz skał przypominających w wyglądzie zwierzęta warto tu odwiedzić także słynne głębokie wąwozy (które tak naprawdę wąwozami nie są, a szczelinami, rozpadlinami pomiędzy skałami) jak Piekiełko czy Diabelska Kuchnia. Są tu również skały zwane chybotkami: Kołyska Księżniczki Emilki i Serce Ducha Gór. Postały one w wyniku nierównomiernego wietrzenia, w efekcie czego ogromne bloki skalne można poruszyć stosunkowo niewielką siłą.
Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!