Wawel w Tatrach. Niezwykła atrakcja z 1800 bloków lodu
Na Smokowieckim Siodełku w Tatrach Słowackich można teraz podziwiać lodowe rzeźby Wawelu i kościoła św. Wojciecha - całość wydarzenia ma na celu upamiętnienie papieża Jana Pawła II. Rzeźby powstały w ramach 12. edycji Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Jak długo potrwa to wydarzenie?
Atrakcje w Tatrach. Wawel na "smokowieckiej Gubałówce"
W Tatry powróciła doceniana atrakcja - ogromne, wykute w bryłach lodu rzeźby. To już 12 edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, wydarzenia, które rozgrywa się blisko granicy z Polską. Od lat wystawy są przygotowywane w Tatrach Słowackich - na Hrebienoku - Smokowieckim Siodełku.
15 listopada br. na wysokim na 1285 m n.p.m. Hrebienoku zwanym niekiedy przez Polaków "smokowiecką Gubałówką" po raz kolejny stanęły niezwykłe obiekty, które artyści wyrzeźbili w lodowych blokach.
Tatrzańska Świątynia Lodowa. Upamiętnienie Jana Pawła II
Na Smokowieckim Siodełku w 2024 r. turyści mogą podziwiać pięknie podświetlone rzeźby lodowe obrazujące Wawel i kościół św. Wojciecha w Krakowie. Do wykonania obiektów wykorzystano 1800 brył lodu o łącznej wadze ok. 225 ton.
W tym roku wydarzenie poświęcone jest upamiętnieniu papieża Jana Pawła II. Organizatorzy Tatrzańskiej Świątyni Lodowej przy okazji prezentacji rzeźb w postaci krakowskiej Katedry na Wawelu oraz kościoła św. Wojciecha przytaczają słowa papieża:
- Jak co roku, motyw przewodni do ostatniej chwili był tajemnicą. Ale teraz możemy go ujawnić. 12 edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej poświęcona jest papieżowi Janowi Pawłowi II. Lodowa bazylika przedstawia katedrę na Wawelu i kościół św. Wojciecha w Krakowie. Temat został wybrany z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Tatrach Wysokich. "Tatry nie dzielą, ale łączą!" z pewnością dziś jesteśmy tego bardziej świadomi niż kiedykolwiek wcześniej... - podają w ogłoszeniu.
Wawel i krakowski kościół św. Wojciecha w Tatrach Słowackich
Atrakcja będzie dostępna do zwiedzania do 21 kwietnia 2025 r. Wstęp jest bezpłatny. Dlaczego organizatorzy wybrali akurat Wawel i kościół św. Wojciecha?
- Wybraliśmy Katedrę Wawelską i kościół św. Wojciecha w Krakowie, ponieważ są one ściśle związane z papieżem Janem Pawłem II. W 1958 roku został on konsekrowany na biskupa w katedrze na Wawelu. [...] Kościół św. Wojciecha ma również bardzo bliski związek z papieżem Janem Pawłem II. To tutaj głosił kazania i modlił się przez wiele lat podczas swojej posługi w Krakowie. Kościół jest jednym z najstarszych w Krakowie i w samej Polsce. Do dziś w tym kościele odbywają się msze ostatniej szansy, zawsze o 21:37, ku pamięci Jana Pawła II - wyjaśniono w ogłoszeniu.
Na Smokowieckie Siodełko można wejść pieszo, fundując sobie górską wycieczkę, albo szybko wjechać kolejką - kursuje ona z leżącej u stóp Hrebienoka miejscowości, Starego Smokowca.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!