Lawina w Tatrach. Co oznaczają stopnie zagrożenia?

Zima rozgościła się na Podhalu na dobre, pokrywając tatrzańskie szlaki grubą warstwą śniegu. Wraz z piękną scenerią przyszło zagrożenie lawinowe. Przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić, co oznaczają kolejne stopnie zagrożenia i kiedy lepiej odpuścić, żeby nie narazić się na poważne niebezpieczeństwo.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach.
Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Tatrach. Albin MarciniakEast News

8 grudnia 2023 roku w rejonie Buli pod Rysami zeszła lawina. Toprowcy są na miejscu i przeszukują zwały śniegu w poszukiwaniu potencjalnych zaginionych. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych.Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna "jest na ogół związana dobrze", lecz nie jest to reguła. 

Decydując się na wyprawę w góry, trzeba pamiętać, że może dojść do zejścia lawiny.

Poruszanie się w Tatrach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach - czytamy na stronie TOPR.

Lawinowe ABC i przygotowanie do wyprawy

Wycieczka w wyższe partie gór latem dostępna jest dla każdego, nawet mniej wprawionego turysty. Nie wymaga specjalnego sprzętu, może poza dobrą parą butów, cieplejszą odzieżą, czołówką i powerbankiem - tak na wszelki wypadek - gdzieś na dnie plecaka.

Uzbrojeni w pokorę wobec natury, zdrowy rozsądek, mądry plan i zapas prowiantu, możemy wybrać się na większość tatrzańskich szlaków.

Trudne warunki na szlakach wymagają od turystów odpowiedniego wyposażeniaEast News

Zimą sprawy się komplikują. Tatry zimą, a szczególnie wyższe partie gór, nie są dla każdego. Barierą wejścia jest już wspomniany w komunikacie TPN sprzęt. Na lodzie łatwo o poślizgnięcie, dlatego raki i czekan to podstawa, kiedy chcemy zmierzyć się ze stromym podejściem.

W przypadku zagrożenia lawinowego niezbędne jest również wyposażenie, który pozwoli nam odkopać współuczestników wycieczki lub zwiększy prawdopodobieństwo, że sami zostaniemy odnalezieni pod zwałami śniegu.

Na lawinowe ABC składają się: detektor lawinowy (służy do lokalizowania osoby zasypanej), sonda lawinowa (służy do przeszukiwania lawiniska) i łopata lawinowa.

Warto również zaopatrzyć się w plecak wypornościowy, utrudniający żywiołowi zakopanie osoby porwanej przez śnieg.

Jakie są stopnie zagrożenia lawinowego i co oznaczają?

Niezależnie od pory roku przed wyruszenie na szlak obowiązkowo należy sprawdzić prognozę pogody. Zimą dodatkowo trzeba przeczytać najnowsze komunikaty TOPR i TPN, a także sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego.

W międzynarodowej skali, obowiązującej również w Polsce, wyróżnia się pięć stopni zagrożenia lawinowego. Charakteryzują one stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo zejścia lawiny. Im wyższy stopień, tym poważniejsze obostrzenia dla ruchu turystycznego i narciarzy.

Stopnie zagrożenia lawinowego (opisy za stroną TOPR):

1. Niski - pokrywa śnieżna stabilna, możliwe zejście małych i średnich lawin, ostrożność zachowujemy na stokach bardzo stromych.

2. Umiarkowany - na stromych stokach pokrywa śnieżna związana umiarkowanie, na stromych stokach możliwe zejście lawiny, wymagana umiejętność rozpoznania zagrożenia lawinowego i szczególna ostrożność na stromych stokach.

3. Znaczny - na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna związana umiarkowanie lub słabo, duże i bardzo duże lawiny mogą zejść samoistnie, poruszanie się w górach wymaga bardzo dużego doświadczenia, należy bezwzględnie unikać stromych stoków.

4. Wysoki - pokrywa śnieżna na większości stromych stoków słabo związana, należy spodziewać się dużych i bardzo dużych lawin, zaleca się zaniechanie wszelkiej aktywności w terenie wysokogórskim.

5. Bardzo wysoki - pokrywa śnieżna słabo związana i niestabilna, spodziewane liczne samoistne bardzo duże lawiny, nie tylko na stromych stokach, sytuacja katastrofalna - zaleca się pozostawanie z dala od miejsc zagrożonych lawinami.

Aktualizacja materiału 8.12.2023: Lawina zeszła pod Rysami.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas