Oczekiwania a rzeczywistość. Zobacz jak naprawdę wygląda 7 popularnych atrakcji turystycznych

Często foldery turystyczne, zdjęcia w mediach społecznościowych pokazują zbyt idealny wygląd atrakcji. Będąc na miejscu, okazuje się, że to, co znamy ze zdjęć, jest oderwane od rzeczywistości.

Tadź Mahal, Indie

Mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę zmarłej żony, często nazywane świątynią miłości. To jedno z piękniejszych miejsc, które możemy zobaczyć na zdjęciach przedstawiających Indie. Wzniesione zostało w Agrze, około 200 km od Nowego Delhi.

Zdjęcia przedstawiają piękne mauzoleum z charakterystycznych kopułowym dachem, typowym dla sztuki Islamu, oraz cztery minarety po bokach, z których muezin wzywa do modlitwy. Uzupełnieniem obiektu są kanały wodne oraz ogród krajobrazowy. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 r.

Reklama

Zwykle na zdjęciach cały kompleks przedstawiony jest jako oaza ciszy i spokoju. W rzeczywistości spotkać tam można mnóstwo turystów. Co więcej, wydawać by się mogło, że budynek położony jest w ustronnym atrakcyjnym miejscu, tymczasem jego otoczenie stanowią rozległe slumsy - dzielnice nędzy.

Krzywa Wieża w Pizie, Włochy

Krzywa Wieża, a właściwie pochylona dzwonnica należąca do kompleksu romańskiego Campo dei Miracoli jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie, w 1987 r. wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ten niezwykły obiekt o wysokości 55 m budowany był przez 199 lat. Choć już na początku zauważono, że zaczyna się pochylać, budowę kontynuowano, próbując dokonać korekcji przez zmianę wysokości kolumn. Do tej pory dzwonnica odchyliła się od pionu o około 5 m i odchyla się w tempie 1 mm/rok.

Ciekawostką może być fakt, że ostatnia konserwacja przeprowadzona została pod kierunkiem prof. geotechniki z Politechniki w Turynie, inżyniera Michele’a Jamiolkowskiego, a właściwie Michała Jamiolkowskiego - Polaka urodzonego we Lwowie, który po wojnie wyemigrował do Włoch, gdzie ukończył studia, podjął pracę i przyjął obywatelstwo.

Odwiedzając ten zabytek, aż chce się zrobić zdjęcie w pozie przedstawiającej bohatera dzielnie podtrzymującego przechylający się obiekt czy roztargnionego olbrzyma, który przez przypadek pochylił obiekt, opierając się o niego.

Wyginanie się w celu uzyskania odpowiedniego kadru z punktu widzenia osoby trzeciej może być dość zabawne. Tym bardziej że robi tak mnóstwo turystów chcących mieć "oryginalną" pamiątkę z Włoch.

Fontanna di Trevi, Włochy

To kolejna propozycja z kraju spod znaku buta i pizzy. Najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Centralnymi postaciami fontanny są: Okeanos (w mitologii greckiej największy z tytanów) i dwa trytony prowadzące hippokampy (hybrydy konia i ryby). Spokojny symbolizuje ciszę na morzu, niespokojny - sztorm. W niszach widoczne są dwie rzeźby - kobiece postaci, alegorie Zdrowia i Obfitości. Z kolei statuy na balustradzie symbolizują cztery pory roku.

Patrząc na ten przepiękny zabytek, nie można oprzeć się przekonaniu, że to niemal idealne miejsce na romantyczne zdjęcie, lub nawet całą sesję ślubną. Tak też często fontanna przedstawiana jest na zdjęciach. Tymczasem to chętnie odwiedzany zabytek, wokół którego krążą prawdziwe tłumy turystów.

Wielki Mur Chiński

System obronny składa się sieci fortów, wież obserwacyjnych czy murów obronnych osłaniających północne Chiny przed najazdami, jest jednym z najbardziej znanych chińskich budowli. W 1987 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz obrony przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu mur chronił również chińską część Jedwabnego szlaku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, obiekt nie jest widoczny z kosmosu - ani z odległego, ani z niskiej orbity okołoziemskiej, a ponoć niespecjalnie da się go rozpoznać nawet z pokładu samolotu. Wszystko przez nieregularny kształt i jego niewielką szerokość, przez co nie kontrastuje z otoczeniem.

Choć na zdjęciach często przedstawiany jest jako niemal pusty obiekt, w rzeczywistości popularność sprawia, że jest oblegany przez tłumy zwiedzających.

Wulkan Fudżi, Japonia

To najwyższy szczyt Japonii, wznoszący się na wysokość 3776 m n.p.m., a zarazem czynny stratowulkan. Znajduje się na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. W 2013 r. górę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wulkan jest obiektem licznych wycieczek i stanowi inspirację dla artystów. Choć na wielu zdjęciach można zobaczyć wulkan w pełnej krasie, to niestety odwiedzając ten region i licząc na piękne ujęcia, możemy się przeliczyć. Wulkan jest bowiem często przysłonięty chmurami, co utrudnia wykonanie idealnych zdjęć.

Wodospad Niagara, Kanada/USA

Jeden z najbardziej rozpoznawanych wodospadów na świecie znajduje się na granicy Kanady (prowincja Ontario) i Stanów Zjednoczonych (stan Nowy Jork). Rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario spada tu kaskadami, tworząc niezwykłe wodne przedstawienie.

Amerykańska kaskada to American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Ślubny Welon) o wysokości 30 m i 320 m szerokości. Kanadyjska część to Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa) mająca 53 m wysokości i 790 m szerokości.

Wodospad jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Ciężko więc o scenerię ze zdjęć przedstawiających niemal dziką przyrodę.

Piramidy w Gizie, Egipt

Kompleks historycznych budowli zbudowanych w starożytnym Egipcie obejmuje piramidę Cheopsa, piramidę Chefrena, mniejszą - Mykerinosa oraz towarzyszące im obiekty. Największa z nich, piramida Cheopsa zaliczana jest do siedmiu cudów świata, natomiast cały kompleks  w 1979 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Choć większość zdjęć, które zobaczymy, przedstawia piramidy na tle pustyni, w rzeczywistości graniczą one z miastem.


Zobacz także:

Najniebezpieczniejsze lotniska na świecie. Jeden błąd pilota oznacza katastrofę

Peruwiańskie miasto, które pochłania kopalnia

Przez lata niszczały na polskiej stacji kolejowej. Oto odnowione wagony legendarnego Orient Expressu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje turystyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy