Oczekiwania a rzeczywistość. Zobacz jak naprawdę wygląda 7 popularnych atrakcji turystycznych

Często foldery turystyczne, zdjęcia w mediach społecznościowych pokazują zbyt idealny wygląd atrakcji. Będąc na miejscu, okazuje się, że to, co znamy ze zdjęć, jest oderwane od rzeczywistości.

Zobacz, jak w rzeczywistości wyglądają popularne atrakcje turystyczne
Zobacz, jak w rzeczywistości wyglądają popularne atrakcje turystyczne123RF/PICSEL

Tadź Mahal, Indie

Mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę zmarłej żony, często nazywane świątynią miłości. To jedno z piękniejszych miejsc, które możemy zobaczyć na zdjęciach przedstawiających Indie. Wzniesione zostało w Agrze, około 200 km od Nowego Delhi.

Zdjęcia przedstawiają piękne mauzoleum z charakterystycznych kopułowym dachem, typowym dla sztuki Islamu, oraz cztery minarety po bokach, z których muezin wzywa do modlitwy. Uzupełnieniem obiektu są kanały wodne oraz ogród krajobrazowy. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 r.

Tadź Mahal, Indie - oczekiwania
Tadź Mahal, Indie - oczekiwania123RF/PICSEL
Tadź Mahal - oczekiwania
Tadź Mahal - oczekiwania123RF/PICSEL

Zwykle na zdjęciach cały kompleks przedstawiony jest jako oaza ciszy i spokoju. W rzeczywistości spotkać tam można mnóstwo turystów. Co więcej, wydawać by się mogło, że budynek położony jest w ustronnym atrakcyjnym miejscu, tymczasem jego otoczenie stanowią rozległe slumsy - dzielnice nędzy.

Tadź Mahal - w rzeczywistości są tu tłumy turystów
Tadź Mahal - w rzeczywistości są tu tłumy turystów123RF/PICSEL
Tadź Mahal położone jest w sąsiedztwie slumsów, czyli dzielicy nędzy
Tadź Mahal położone jest w sąsiedztwie slumsów, czyli dzielicy nędzy123RF/PICSEL

Krzywa Wieża w Pizie, Włochy

Krzywa Wieża, a właściwie pochylona dzwonnica należąca do kompleksu romańskiego Campo dei Miracoli jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie, w 1987 r. wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Krzywa wieża w Pizie - oczekiwania
Krzywa wieża w Pizie - oczekiwania123RF/PICSEL

Ten niezwykły obiekt o wysokości 55 m budowany był przez 199 lat. Choć już na początku zauważono, że zaczyna się pochylać, budowę kontynuowano, próbując dokonać korekcji przez zmianę wysokości kolumn. Do tej pory dzwonnica odchyliła się od pionu o około 5 m i odchyla się w tempie 1 mm/rok.

Ciekawostką może być fakt, że ostatnia konserwacja przeprowadzona została pod kierunkiem prof. geotechniki z Politechniki w Turynie, inżyniera Michele’a Jamiolkowskiego, a właściwie Michała Jamiolkowskiego - Polaka urodzonego we Lwowie, który po wojnie wyemigrował do Włoch, gdzie ukończył studia, podjął pracę i przyjął obywatelstwo.

Odwiedzając ten zabytek, aż chce się zrobić zdjęcie w pozie przedstawiającej bohatera dzielnie podtrzymującego przechylający się obiekt czy roztargnionego olbrzyma, który przez przypadek pochylił obiekt, opierając się o niego.

Wyginanie się w celu uzyskania odpowiedniego kadru z punktu widzenia osoby trzeciej może być dość zabawne. Tym bardziej że robi tak mnóstwo turystów chcących mieć "oryginalną" pamiątkę z Włoch.

Krzywa wieża w Pizie - w rzeczywistości turyści przyjmują dziwne pozy
Krzywa wieża w Pizie - w rzeczywistości turyści przyjmują dziwne pozy©miragik/123RF.COM123RF/PICSEL

Fontanna di Trevi, Włochy

To kolejna propozycja z kraju spod znaku buta i pizzy. Najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie zbudowana z inicjatywy Klemensa XII. Centralnymi postaciami fontanny są: Okeanos (w mitologii greckiej największy z tytanów) i dwa trytony prowadzące hippokampy (hybrydy konia i ryby). Spokojny symbolizuje ciszę na morzu, niespokojny - sztorm. W niszach widoczne są dwie rzeźby - kobiece postaci, alegorie Zdrowia i Obfitości. Z kolei statuy na balustradzie symbolizują cztery pory roku.

Fontanna di Trevi - oczekiwania
Fontanna di Trevi - oczekiwania123RF/PICSEL
Fontanna di Trevi - oczekiwania
Fontanna di Trevi - oczekiwania123RF/PICSEL

Patrząc na ten przepiękny zabytek, nie można oprzeć się przekonaniu, że to niemal idealne miejsce na romantyczne zdjęcie, lub nawet całą sesję ślubną. Tak też często fontanna przedstawiana jest na zdjęciach. Tymczasem to chętnie odwiedzany zabytek, wokół którego krążą prawdziwe tłumy turystów.

Fontanna di Trevi - w rzeczywistości są tu tłumy turystów. Choć trzeba przyznać że nie ujmuje to piękna tego zabytku
Fontanna di Trevi - w rzeczywistości są tu tłumy turystów. Choć trzeba przyznać że nie ujmuje to piękna tego zabytku123RF/PICSEL

Wielki Mur Chiński

System obronny składa się sieci fortów, wież obserwacyjnych czy murów obronnych osłaniających północne Chiny przed najazdami, jest jednym z najbardziej znanych chińskich budowli. W 1987 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz obrony przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu mur chronił również chińską część Jedwabnego szlaku.

Wielki Mur Chiński - oczekiwania
Wielki Mur Chiński - oczekiwania123RF/PICSEL

Wbrew powszechnemu przekonaniu, obiekt nie jest widoczny z kosmosu - ani z odległego, ani z niskiej orbity okołoziemskiej, a ponoć niespecjalnie da się go rozpoznać nawet z pokładu samolotu. Wszystko przez nieregularny kształt i jego niewielką szerokość, przez co nie kontrastuje z otoczeniem.

Choć na zdjęciach często przedstawiany jest jako niemal pusty obiekt, w rzeczywistości popularność sprawia, że jest oblegany przez tłumy zwiedzających.

Wielki Mur Chiński - w rzeczywistości jest chętnie odwiedzanym miejscem
Wielki Mur Chiński - w rzeczywistości jest chętnie odwiedzanym miejscem123RF/PICSEL

Wulkan Fudżi, Japonia

To najwyższy szczyt Japonii, wznoszący się na wysokość 3776 m n.p.m., a zarazem czynny stratowulkan. Znajduje się na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio. W 2013 r. górę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wulkan jest obiektem licznych wycieczek i stanowi inspirację dla artystów. Choć na wielu zdjęciach można zobaczyć wulkan w pełnej krasie, to niestety odwiedzając ten region i licząc na piękne ujęcia, możemy się przeliczyć. Wulkan jest bowiem często przysłonięty chmurami, co utrudnia wykonanie idealnych zdjęć.

Fuji - oczekiwania
Fuji - oczekiwania123RF/PICSEL
Fudżi - rzeczywistość
Fudżi - rzeczywistość123RF/PICSEL

Wodospad Niagara, Kanada/USA

Jeden z najbardziej rozpoznawanych wodospadów na świecie znajduje się na granicy Kanady (prowincja Ontario) i Stanów Zjednoczonych (stan Nowy Jork). Rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario spada tu kaskadami, tworząc niezwykłe wodne przedstawienie.

Amerykańska kaskada to American Falls (Wodospad Amerykański) i Bridal Veil Falls (Wodospad Ślubny Welon) o wysokości 30 m i 320 m szerokości. Kanadyjska część to Horseshoe Falls (Wodospad Podkowa) mająca 53 m wysokości i 790 m szerokości.

Wodospad Niagara - oczekiwania. Ach, cóż na niezmącona natura
Wodospad Niagara - oczekiwania. Ach, cóż na niezmącona natura123RF/PICSEL

Wodospad jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Ciężko więc o scenerię ze zdjęć przedstawiających niemal dziką przyrodę.

Wodospad Niagara - w rzeczywistości otoczenie jest mniej naturalne
Wodospad Niagara - w rzeczywistości otoczenie jest mniej naturalne©shawnccf/123RF.COM123RF/PICSEL
Wodospad Niagara - w rzeczywistości bywa tu dość tłoczno
Wodospad Niagara - w rzeczywistości bywa tu dość tłoczno123RF/PICSEL

Piramidy w Gizie, Egipt

Kompleks historycznych budowli zbudowanych w starożytnym Egipcie obejmuje piramidę Cheopsa, piramidę Chefrena, mniejszą - Mykerinosa oraz towarzyszące im obiekty. Największa z nich, piramida Cheopsa zaliczana jest do siedmiu cudów świata, natomiast cały kompleks  w 1979 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Piramidy w Gizie w jednym ujęciu
Piramidy w Gizie w jednym ujęciuRicardo LiberatoWikipedia

Choć większość zdjęć, które zobaczymy, przedstawia piramidy na tle pustyni, w rzeczywistości graniczą one z miastem.

W rzeczywistości piramidy położone są na granicy miasta
W rzeczywistości piramidy położone są na granicy miasta123RF/PICSEL
Piramidy w Gizie na granicy miasta
Piramidy w Gizie na granicy miasta123RF/PICSEL

Zobacz także:

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas