Czy właśnie poznaliśmy biblijne miejsce urodzenia świętego Piotra?

Archeolodzy twierdzą, że w pobliżu Jeziora Galilejskiego odnaleźli miejsce narodzin apostoła Piotra, który był pierwszym papieżem. Czy to prawda?

Odnaleziona inskrypcja może wskazywać miejsce narodzin św. Piotra
Odnaleziona inskrypcja może wskazywać miejsce narodzin św. Piotra123RF/PICSEL

Według Ewangelii wg. św. Jana wioska rybacka Betsaida była miejscem narodzin św. Piotra, św. Filipa i św. Andrzeja, a także miejscem dwóch cudów. Nowe odkrycie potencjalnie może pomóc w rozstrzygnięciu kwestii lokalizacji Betsaidy, a być może nawet określić, w którym domu urodzili się Piotr i Andrzej.

Co ujawniły prace archeologiczne?

Archeolodzy prowadzili wykopaliska w El-Araj, które ujawniły położenie dawnej bazyliki datowanej na okres bizantyjski. Znajduje się w niej inskrypcja napisana w języku greckim odnosząca się do "wodza i dowódcy niebiańskich apostołów". Fraza ta odnosi się do św. Piotra, który został wybrany przez Jezusa na pierwszego przywódcę Kościoła.

To odkrycie jest naszym najsilniejszym dowodem, że Piotr miał szczególny związek z bazyliką i prawdopodobnie była mu poświęcona
prof. Steven Notley z Nyack College

Naukowcy uważają, że bazylika została zbudowana nad domem Piotra i Andrzeja. Taki pogląd wzmacnia relacja biskupa Willibalda, który odwiedził Galileę z pielgrzymką w 724 r. n.e. i napisał: "I stamtąd poszli do Betsaidy, rezydencji Piotra i Andrzeja, gdzie obecnie znajduje się kościół na miejscu ich domu." Archeolodzy mają nadzieję, że w trakcie dalszych wykopalisk odnajdą dowody, które wskazywałyby na powiązanie tego miejsca z bratem św. Piotra, czyli św. Andrzejem.

Uważa się, że bazylika pochodzi z około 500 r. n.e., zatem istnieje prawdopodobieństwo, że ówcześni budowniczowie mogli zgadywać, gdzie mógłby znajdować się dom pierwszego papieża. Jednakże prace archeologiczne wskazują, że lokalizacja ta funkcjonowała jako duża wioska już od I wieku n.e.

W poprzednim roku odkryto ściany kościoła, które są zadziwiająco dobrze zachowane, jednakże nie ma miejsca na drzwi lub inny punkt wyjścia. Niestety, aby poznać prawdę, trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż prowadzenie badań archeologicznych jest powolnym i skrupulatnym procesem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas