Pierwsze autonomiczne pociągi w Chinach przyspieszają już do 350 km/h (film)

Chińskie władze stawiają na superszybkie podróżowanie po coraz prężniej rozwijającym się kraju. W realizacji tej wizji pomoże budowa nowych tysięcy kilometrów linii, nowe pociągi i technologie autonomiczne.

Państwo Środka znowu zaskakuje cały świat. Kilka dni temu odbyło się tam oficjalne otwarcie najszybszej na naszej planecie linii kolejowej obsługiwanej tylko przez pociągi w pełni autonomiczne. Do tej pory w Chinach można było podróżować składami nienadzorowanymi przez ludzi z prędkością 200 km/h. Teraz ta prędkość wzrosła do aż 350 km/h.

Nowa linia powstała pomiędzy Pekinem a Zhangjiakou. Władze intensywnie przygotowują się do Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w tym kraju w 2022 roku. organizacja światowej klasy imprezy sportowej wymaga zapewnienia szybkiego transportu pomiędzy chińskimi metropoliami. Rząd stawia więc na technologie autonomiczne, gdyż są już one na takim poziomie rozwoju, że mogą ułatwić życie milionom ludzi, a przy tym zadbać o ich bezpieczeństwo.

Reklama

Trasę z Pekinu do Zhangjiakou, do tej pory można było pokonać pociągiem w 3 godziny. Teraz będzie to zaledwie 47 minut, a trzeba tutaj podkreślić, że pociąg będzie zatrzymywał się na 10 stacjach pośrednich.Wynik jest więc tym bardziej imponujący.

Chiny słyną na świecie z superszybkich kolei. Od lat funkcjonuje tam autonomiczne metro i kolej bazująca na technologii Maglev, czyli wykorzystująca zjawisko lewitacji magnetycznej. Co ciekawe, już w przyszłym roku mają zostać oddane do użytku jeszcze szybsze pociągi Maglev, którymi będzie można podróżować z prędkościami przekraczającymi 600 km/h.

Elon Musk niedawno zapowiedział, że pomoże chińskim władzom w budowie pierwszych odcinków kolei Hyperloop. Możemy spodziewać się, że pierwsza sieć kolei przyszłości, która oferuje podróżowanie z prędkością nawet 1200 km/h, pojawi się tam w drugiej połowie tej dekady.

Źródło: GeekWeek.pl/Xinhua / Fot. Xinhua

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy