To unikat w skali Europy. Polska atrakcja z nowością dla turystów

Unikatowy w skali Europy obiekt zaprasza w swe progi zwiedzających, by zaznajomili się z nową odsłoną miejsca. Po wieloletnim remoncie dolnośląskiej twierdzy, do dyspozycji turystów oddano nową trasę. Atrakcji jest bardzo dużo.

Twierdza Srebrna Góra przeszła ogromny remont. Teraz zaprasza na nową trasę turystyczną.
Twierdza Srebrna Góra przeszła ogromny remont. Teraz zaprasza na nową trasę turystyczną.123RF/PICSEL

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najciekawszych atrakcji woj. dolnośląskiego.

Wzniesiony w latach 1765-1777 obiekt przeszedł właśnie największy remont w swojej historii - jego zwieńczeniem jest m.in. otwarcie nowej trasy turystycznej ze wspaniałymi atrakcjami.

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. To trzeba zobaczyć

Twierdzę Srebrna Góra zbudowano wieki temu, a obiekt mimo przejść dziś znów prezentuje się niezwykle i przyciąga tłumy odwiedzających. Projekt założenia stworzył w XVIII wieku pruski inżynier Ludwik Wilhelm Regler, a zmodyfikował go król Fryderyk Wielki, pod którego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich. Po co jednak w ogóle powstała? Twierdza miała stanowić zabezpieczenie militarne Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 r. W budowę zaangażowano od 4 do 4,5 tys. robotników i trwała ona 12 lat - to największa taka twierdza w Europie. 

Wzniesienie tak złożonego i masywnego założenia kosztowało 1668000 talarów. Budowę sfinansowano w dużej mierze z pobieranego na Śląsku specjalnego podatku, który był zwany przez miejscowych "dopustem srebrnogórskim". Czy ostatecznie twierdza srebrnogórska sprawdziła się jako punkt obronny? Jedyna próba jej zdobycia miała miejsce podczas wojny Prus z Francją i oblężenia założenia przez wojska napoleońskie. Twierdza przez jakiś czas się broniła, a ostatecznie nie została zajęta przez podpisanie pokoju w Tylży. Z czasem przekształcono ją w więzienie, potem służyła jako poligon doświadczalny do prób artylerii i materiałów wybuchowych, aż w końcu zauważono jej potencjał turystyczny.

Twierdza Srebrna Góra to niezwykle ciekawe miejsce do zwiedzania na Dolnym Śląsku.Albin Marciniak/East NewsEast News

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. Założenie przeszło ogromny remont

Dynamiczny rozwój turystyki związanej z twierdzą został przerwany podczas II wojny światowej, postępujące zniszczenia trawiły obiekt i dopiero w latach 60. XX wieku znów rozpoczęto działania w celu jego uprzątnięcia i adaptacji. Obecnie jest to jeden z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska, a niedawny remont, który trwał ponad trzy lata, sprawił, że twierdza srebrnogórska stała się jeszcze ciekawszym punktem do zwiedzania - i to nie tylko dla miłośników obiektów militarnych.

W związku z najnowszą inwestycją o wartości ok. 26 milionów złotych m.in. odgruzowano niedostępne części fortyfikacji i odtworzono ciągi komunikacyjne, a także ulokowano mosty zwodzone. Najbardziej fascynujący z nich ma 12,5 metra długości i został wykonany z drewna modrzewiowego. To kopia konstrukcji, która istniała w srebrnogórskiej twierdzy w XVIII wieku. Podwieszono go na wysokości 29 metrów nad fosą, która również stała się atrakcją. Według RMF24 to największy tego typu most zwodzony w Polsce. To jednak nie koniec atrakcji.

- Przez prawie dwa miesiące ciesielska rodzina Superson z Wrocławia wycinała elementy, połączenie ciesielskie itd., spasowywała, impregnowała, transportowała tutaj do fosy, co też nie było łatwe, bo trzeba było specjalnie skonstruować do tego wozidło - mówił dziennik.walbrzych.pl Grzegorz Basiński, kierownik prac remontowo-budowlanych w Twierdzy Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra na Dolnym Śląsku. Nowa trasa turystyczna

Tę wyjątkową, unikatową w skali Europy twierdzę budowano bez użycia elektryczności i znanych nam dziś technologii. Wśród atrakcji dla turystów znajdą się więc m.in. repliki maszyn budowlanych i urządzeń, które były w XVIII wieku wykorzystywane do wzniesienia założenia. Będzie można nawet spróbować swoich sił w obsłudze takich mechanizmów.

Inwestycja dotyczyła też odrestaurowania bram Bastionu Górnego, Fortu Rogowego, a także murów i kawaliery, gdzie zaaranżowano także nową wystawę, poświęconą temu, jak twierdzę budowano. Jak podaje "Gazeta Wrocławska", ekspozycja pełna jest makiet i multimediów. Nowa trasa turystyczna w Twierdzy Srebrna Góra, która umożliwia choćby podziwianie odbudowanych mostów zwodzonych i reszty wspomnianych atrakcji, została udostępniona do zwiedzania od 1 czerwca. Aby dotrzeć do Twierdzy Srebrna Góra, należy się na ulicę Krętą 4 w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku.

Aktualne godziny otwarcia (czerwiec) to 10:00-18:00, ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem ok. 16:30. W lipcu i sierpniu Twierdzę Srebrna Góra można oglądać natomiast od 10:00 do 19:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem ok. 17:30). Koszt biletów to normalny: 40 zł i ulgowy: 30 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie. Na stronie Twierdzy Srebrna Góra można zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi atrakcjami. Od stycznia br. funkcjonuje tu też hotel.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas