W Meksyku powstaje budynek inspirowany zapadliskami na Półwyspie Jukatan

Budynek zaprojektowany w Meksyku przez hiszpańskich architektów wygląda jak zapadliska charakterystyczne dla skał wapiennych na Półwyspie Jukatan. Podobnie jak naturalne formy, wypełniony jest wodą i roślinami.

ZENOTE to budynek inspirowany lokalną przyrodą
ZENOTE to budynek inspirowany lokalną przyrodąDNA BARCELONA ARCHITECTSmateriały prasowe

ZENOTE, budynek zaprojektowany przez studio architektoniczne DNA Barcelona jako alegoria naturalnego skarbu okolic Tulum na Jukatanie, jakim są cenoty - leje zapadliskowe wypełnione słodką wodą, charakterystyczne dla obszarów wapiennych Meksyku i Kuby.

Meksykański budynek mieszkalny inspirowany naturą

Niezwykłe studnie położone m.in. w lasach Półwyspu Jukatan w Ameryce Środkowej, są zasilane przez wody podziemne i niezwykle istotne dla starożytnych Majów. Były nie tylko podstawowym źródłem wody dla ludności, ale były także związane z kultem boga deszczu i wody Chaaka. Wierzono także, że prowadzą w zaświaty. Współcześnie cenoty mają znaczenie turystyczne i rekreacyjne. Można je zwiedzać, kąpać się w nich lub nurkować. Są też zarośnięte przez roślinność. W oparciu o te mityczne obiekty architekci opracowali projekt okrągłego budynku wypełnionego roślinnością, wyłaniającego się z lasu.

Cenota Ik Kil w pobliżu Chichén Itzá, Meksyk
Cenota Ik Kil w pobliżu Chichén Itzá, MeksykLuis Miguel Bugallo Sánchez/CC BY-SA 3.0Wikipedia

Fasada budynku nawiązuje do układu warstw geologicznych w cenotach

ZENOTE to budynek mieszkalny o łącznej powierzchni niemal 22 tys. metrów kwadratowych, rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Na dolnej kondygnacji zlokalizowano strefę handlową z restauracją, klubem plażowym i dużym wspólnym basenem, do napełniania którego wykorzystana będzie uzdatniona woda rzeczna. Na pozostałych kondygnacjach mieści się 129 2,3 lub 4-pokojowych apartamentów. Każdy z dużym tarasem, roślinnością i prywatnym jacuzzi.

Charakterystyczna bryła budynku z centralną "cenotą" ma sprawiać wrażenie bycia otoczonym przez naturę, ale także pomaga stworzyć specjalny mikroklimat, który sprzyja obniżeniu wysokiej temperatury otoczenia bez użycia klimatyzacji.

Budynek ma być wykonany zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju i poszanowaniem różnorodności biologicznej. Wykorzystuje naturalne materiały, szczególnie z regionu Jukatanu i okolicy, co zminimalizować ma negatywny wpływ budowy na środowisko oraz ograniczyć wytwarzanie odpadów.

Jej twarz stała się symbolem rosyjskiej napaści. Jak wygląda dzisiaj?AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas