Wrocław nie ogląda się na CPK. Lotnisko będzie rozbudowane

Coraz więcej pasażerów korzysta z lotniska we Wrocławiu. Statystyki za ostatnie miesiące i lata poprawiają się nieustannie, a rosnący popyt motywuje władze portu do rozbudowy. Pojawił się konkretny plan modernizacji lotniska, które zwiększy swoją przepustowość.

Terminal lotniska we Wrocławiu będzie rozbudowany

Pasażerowie lubią wrocławskie lotnisko. Ciekawa siatka połączeń przekłada się na coraz to lepsze wyniki portu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska. W czerwcu tego roku poinformowano o obsłużeniu 424 tysięcy pasażerów, a wiele wskazuje na to, że wynik ten może zostać poprawiony. Swój udział będzie w tym mieć na pewno jedna z nowych tras, którą zapowiedziały linie lotnicze LOT - pasażerowie od jesieni będą mogli polecieć bezpośrednio z Wrocławia do Seulu.

Reklama

Nie dziwi zatem plan modernizacji i rozbudowy portu lotniczego we Wrocławiu, który nie ogląda się na plany Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Rozbudowa wrocławskiego lotniska zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma się zacząć w 2026 roku i potrwa trzy lata. Drugi zaplanowano w latach 2033-2035. Co się zmieni? Są wizualizacje przedstawiające lotnisko po rozbudowie.

Modernizacja lotniska we Wrocławiu - etap 1

Głównym założeniem pierwszego etapu rozbudowy lotniska we Wrocławiu (lata 2026-2028) jest skorzystanie z modułowej konstrukcji istniejącego terminala. Ta pozwala na skutecznie poszerzenie go, co w efekcie ma przełożyć się na zwiększenie przepustowości do 8 milionów pasażerów rocznie. W tym etapie zostanie przeprowadzona systematyczna rozbudowa terminala od strony wschodniej i zachodniej po 75 metrów. Pozwoli to na postawienie 3 mostów z rękawami od strony płyty lotniska.

To nie będą jedyne zmiany. Na lotnisku ma być więcej stanowisk check-in, kontroli bezpieczeństwa i bramek - zarówno w strefie Schengen, jak i Non-Schengen. Powiększona zostanie też hala odbioru bagażu i strefa komercyjna. 

Ma też być zbudowana wieża kontroli ruchu na płytach postojowych. 

Po pierwszym etapie powierzchnia terminala zwiększy się o około 30 tys. metrów kw., czyli o około 60 procent w stosunku do stanu, który jest dzisiaj. 

Etap 2 rozbudowy wrocławskiego lotniska. Jeszcze więcej pasażerów

Drugi etap przebudowy wrocławskiego lotniska jest planowany na lata 2033-2035. Jednym z głównych założeń jest ponowne zwiększenie przepustowości, w tym wypadku ma ona osiągnąć 10 milionów pasażerów.

Na lotnisku ma powstać pirs o długości 165 metrów (dwukondygnacyjny budynek z czterema dodatkowymi mostami wraz z czterema rękawami). 

Powstanie też strefa dla autobusów, zamiast parkingu naziemnego - parking piętrowy, nowe pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz gastronomia. 

Po 2. etapie rozbudowy lotnisko we Wrocławiu będzie miało 26 bramek odlotów i strefę komercyjną powiększoną o blisko 1000 metrów kw. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: port lotniczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy