Wrocław nie ogląda się na CPK. Lotnisko będzie rozbudowane
Coraz więcej pasażerów korzysta z lotniska we Wrocławiu. Statystyki za ostatnie miesiące i lata poprawiają się nieustannie, a rosnący popyt motywuje władze portu do rozbudowy. Pojawił się konkretny plan modernizacji lotniska, które zwiększy swoją przepustowość.
Spis treści:
Terminal lotniska we Wrocławiu będzie rozbudowany
Pasażerowie lubią wrocławskie lotnisko. Ciekawa siatka połączeń przekłada się na coraz to lepsze wyniki portu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska. W czerwcu tego roku poinformowano o obsłużeniu 424 tysięcy pasażerów, a wiele wskazuje na to, że wynik ten może zostać poprawiony. Swój udział będzie w tym mieć na pewno jedna z nowych tras, którą zapowiedziały linie lotnicze LOT - pasażerowie od jesieni będą mogli polecieć bezpośrednio z Wrocławia do Seulu.
Nie dziwi zatem plan modernizacji i rozbudowy portu lotniczego we Wrocławiu, który nie ogląda się na plany Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Rozbudowa wrocławskiego lotniska zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy ma się zacząć w 2026 roku i potrwa trzy lata. Drugi zaplanowano w latach 2033-2035. Co się zmieni? Są wizualizacje przedstawiające lotnisko po rozbudowie.
Modernizacja lotniska we Wrocławiu - etap 1
Głównym założeniem pierwszego etapu rozbudowy lotniska we Wrocławiu (lata 2026-2028) jest skorzystanie z modułowej konstrukcji istniejącego terminala. Ta pozwala na skutecznie poszerzenie go, co w efekcie ma przełożyć się na zwiększenie przepustowości do 8 milionów pasażerów rocznie. W tym etapie zostanie przeprowadzona systematyczna rozbudowa terminala od strony wschodniej i zachodniej po 75 metrów. Pozwoli to na postawienie 3 mostów z rękawami od strony płyty lotniska.
To nie będą jedyne zmiany. Na lotnisku ma być więcej stanowisk check-in, kontroli bezpieczeństwa i bramek - zarówno w strefie Schengen, jak i Non-Schengen. Powiększona zostanie też hala odbioru bagażu i strefa komercyjna.
Ma też być zbudowana wieża kontroli ruchu na płytach postojowych.
Po pierwszym etapie powierzchnia terminala zwiększy się o około 30 tys. metrów kw., czyli o około 60 procent w stosunku do stanu, który jest dzisiaj.
Etap 2 rozbudowy wrocławskiego lotniska. Jeszcze więcej pasażerów
Drugi etap przebudowy wrocławskiego lotniska jest planowany na lata 2033-2035. Jednym z głównych założeń jest ponowne zwiększenie przepustowości, w tym wypadku ma ona osiągnąć 10 milionów pasażerów.
Na lotnisku ma powstać pirs o długości 165 metrów (dwukondygnacyjny budynek z czterema dodatkowymi mostami wraz z czterema rękawami).
Powstanie też strefa dla autobusów, zamiast parkingu naziemnego - parking piętrowy, nowe pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz gastronomia.
Po 2. etapie rozbudowy lotnisko we Wrocławiu będzie miało 26 bramek odlotów i strefę komercyjną powiększoną o blisko 1000 metrów kw.