Wyjątkowe miejsce otwarte dla turystów. Kręcili tu Grę o Tron

Wyjątkowa atrakcja Malty ponownie otwarta. Wszyscy, którzy chcą zwiedzić Fort Manoel, już niebawem będą mieli okazję. Na początku kwietnia zaplanowano dni otwarte. Fort jest w trakcie renowacji, na co dzień nie jest udostępniony zwiedzającym. Ostatni raz taka możliwość była w maju 2024 roku.

Fort Manoel widziany z St. Michael’s Bastion w Valletcie. Miejsce zostanie udostęnione turystom na jeden dzień
Fort Manoel widziany z St. Michael’s Bastion w Valletcie. Miejsce zostanie udostęnione turystom na jeden dzieńOren Rozen/CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en)Wikimedia Commons

Wspaniały Fort Manoel po raz kolejny zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć go już w najbliższym czasie, ale trzeba się spieszyć. Zostanie otwarty zaledwie na jeden dzień, w niedzielę 6 kwietnia 2025 roku w godzinach 9:00 - 17:00. Wszyscy, którzy zdecydują się przybyć, będą mogli zobaczyć nie tylko wspaniałą architekturę, ale też podejrzeć prace renowacyjne.

W tym dniu planowane są cztery wycieczki z przewodnikiem: dwie w języku maltańskim, dwie w języku angielskim. A teraz najlepsze - zarówno wstęp do fortu jak i zwiedzanie są bezpłatne.

Barokowy fort zachwyca architekturą

Fort Manoel od 1998 roku znajduje się na maltańskiej liście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, jako część fortyfikacji rycerskich wokół portów Malty. Został wybudowany w XVIII wieku przez Zakon Maltański podczas rządów Wielkiego Mistrza António Manoela de Vilhena, po którym otrzymał nazwę. Fort Manoel znajduje się na północny zachód od Valletty i dominuje nad portem Marsamxett. Jest przykładem architektury barokowej i został zaprojektowany z myślą zarówno o funkcjonalności, jak i estetyce.

Fort został zbudowany na planie kwadratu, z pięciokątnym bastionem na każdym rogu, co nadaje mu kształt fortu w kształcie gwiazdy. Cztery bastiony nazywane są Bastionami św. Heleny, św. Antoniego, św. Jana i Notre Dame.

Wewnątrz znajduje się plac, na którym znajduje się odbudowana kaplica św. Antoniego Padewskiego, kilka bloków koszarowych, zbrojownia i inne budynki. Na placu kiedyś stała brązowa statua Wielkiego Mistrza Vilheny, prawdopodobnie zaprojektowana przez Pietro Paolo Troisi, ale została usunięta w XIX wieku i przeniesiona do Valletty. Później została przeniesiona ponownie i obecnie znajduje się we Florianie.

Fani Gry o Tron znają to miejsce z serialu...

… a dokładnie zapadł w pamięć dzięki emocjonalnej scenie finałowego odcinka 1 sezonu. To właśnie w tym miejscu nakręcono ścięcie Neda Starka z rozkazu króla Joffreya Baratheona.

Budowlę wykorzystano również do nakręcenia scen filmu Zmartwychwstały (ang. Risen) i Assassin’s Creed z 2016 roku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News