Reklama

Yuandang Bridge – niesamowity most architektury hybrydowej w całości przeznaczony dla pieszych

Architekci z BAU Brearley Architects + Urbanists udowodnili, że nie wszystkie mosty muszą być tak samo nudne. Zaprojektowali niesamowity obiekt łączący prowincje Szanghaj i Jiangsu.

Przechadzając się dużym miastem można odnieść wrażenie, że wszystko w nim zostało stworzone na jedno kopyto. Z nielicznymi wyjątkami spotykamy podobne bloki, identyczne domy, mało charakterystyczne uliczki i takie same mosty. Wydawałoby się, że projektanci i architekci nie mają już dzisiaj polotu ani fantazji, lecz nowy most w Chinach udowadnia, że jest inaczej.

W 2020 roku został oddany do użytku most łączący dwie chińskie dzielnice - Szanghaj i Jiangsu. Obiekt ma niecodzienny kształt wstążki i został stworzony wyłącznie dla osób niezmotoryzowanych. Most ma 586 metrów długości, łączy w sobie elementy krajobrazu, infrastruktury oraz architektury i został zaprojektowany w miejscu, gdzie przecinają się jurysdykcje dwóch dużych prowincji.

Reklama

Obiekt został podzielony na trzy części. Jedną z nich jest droga rowerowa, z drugiej mogą skorzystać piesi, a trzecia jest strefą wypoczynkową. W tej ostatnie można odnaleźć piękny pawilon wykonany w stylu współczesnym składający się z porowatej struktury, wykonanej z użyciem modelowania matematycznego, która jest jednocześnie rzeźbą i placem zabaw dla dzieci.

Na moście można znaleźć wiele drzew, które sprawiają, że wygląda nieco jak ogród pływający po tafli jeziora. Obiekt łączy w sobie to co najlepsze z ekologii, transportu, krajobrazu i kultury.

Za projekt odpowiedzialni są architekci z Brearley Architects + Urbanists (BAU), firmy założonej w 1992 roku w Melbourne. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy