Jak zabezpieczyć swój telefon przed wyciekiem danych
Przez ostatnią dekadę funkcjonalność naszych telefonów zmieniła się diametralnie. Z urządzeń, które służyły wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości, stały się naszymi prywatnymi asystentami. Jako minikomputery, zawierają sporą ilość informacji. Tym samym powinniśmy zadbać o właściwą ochronę naszych danych w smartfonach.
Zabezpieczenie danych przed kradzieżą jest jedną z najbardziej podstawowych rzeczy, które powinniśmy zrobić. Ustawienie blokady ekranu oczywiście nie wystarczy. Istnieje jednak kilka możliwości, skutecznej ochrony przed wyciekiem danych z naszych telefonów.
Dobrym pomysłem jest regularne wykonywanie kopii zapasowej. Pozwala to na skuteczne zabezpieczenie naszych danych przed kradzieżą,. W tym celu można skorzystać z zewnętrznych aplikacji i programów lub przydanych narzędzi wewnątrz naszego smartfona. Po zrobieniu kopii zapasowej, należy zapisać ją najlepiej na komputerze, dysku zewnętrznym lub przechowywać w chmurze.
Nasze telefony przybrały formę niewielkich komputerów, a do ich pełnego wykorzystania potrzebujemy niekiedy specjalnych kont, takich jak Google czy Apple. W tych miejscach zwykle przechowujemy najwięcej danych. Ostrożność nakazuje wiec stworzenie dwuetapowej weryfikacji, która wymaga dwóch haseł, z których tylko jedno jest wymyślone przez nas. W ten sposób mamy większą pewność, że nasze informacje są odpowiednio chronione.
Zabezpieczenie telefonu odciskiem palca lub hasłem PIN jest owszem bardzo istotnie. Niestety w wielu przypadkach, dbamy przede wszystkim o funkcjonalność naszego telefonu, dlatego nie zawsze mamy czas odblokowywać go w ten sposób za każdym razem. Dobrym rozwiązaniem jest funkcja Smart Lock dołączona do systemu Android oraz przeglądarki Chrome. Opcja ta pozwala zabezpieczać urządzenia przenośne, witryny, a także dostępy do aplikacji. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania telefonu w taki sposób, aby automatycznie odblokowywał się w określonych sytuacjach.
W systemach iOS dane na urządzeniach są szyfrowane automatycznie. W przypadku Androida natomiast, należy włączyć tą funkcję ręcznie. Wystarczy jedynie wejść w ustawienia zabezpieczeń i uruchomić tę funkcję. Tym samym przy każdym włączeniu zaszyfrowania urządzenia wymagane jest odblokowanie ekranu w celu odszyfrowania urządzenia. Należy jednak pamiętać, aby rozpocząć szyfrowanie przy naładowanej baterii, a do momentu jego ukończenia urządzenie musi być podłączone do zasilania. Cały proces trwa zwykle godzinę, a jego przerwanie może spowodować utratę części lub całości danych.
Bardzo przydatną funkcją, o której jednak niewielu wie, jest przypisanie i odpinanie ekranów. Pozwala na zablokowanie dowolnego programu na ekranie telefonu, w taki sposób, że blokowany jest dostęp do całego urządzenia. Dzięki temu możesz ograniczyć funkcjonowanie telefonu tylko do jednej, wybranej przez nas aplikacji. Tym samym osoba, której udostępniłeś telefon, nie będzie miała dostępu do pozostałych funkcji telefonu. Włączenie tej opcji uniemożliwia odpięcie ekranu bez podania hasła.
Aktualne oprogramowanie gwarantuje nie tylko dodatkowe możliwości działania telefonu, ale przede wszystkim eliminuje nieprawidłowości, które mogą wykorzystać przestępcy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z automatycznej aktualizacji. Aby cieszyć się największym bezpieczeństwem nie warto więc odkładać jej na później.
Niebezpieczna lub publiczna sieć również może stać się źródłem wycieku Twoich poufnych danych. W takich momentach warto skorzystać z funkcji wyłączenia synchronizacji. Należy również sprawdzić, czy połączenie przez które przesyłasz swoje prywatne informacje jest szyfrowane. Należy również uważać na wyskakujące okienka, które wręcz wymuszają zainstalowanie aplikacji.
Używanie nieodpowiednich haseł przez użytkowników, jest jednym z największych niebezpieczeństw utraty danych. Dobrym pomysłem jest stosowanie managera haseł. Aplikacja ta pozwala bezpiecznie przechowywać dane dostępowe do serwisów internetowych w bazie online. Dzięki niemu możemy korzystać ze wszystkich usług i serwisów wykorzystujących jedno hasło, co pozwala na łatwy sposób logowania się do serwisów.
Monika Szczurowska