Jak zmienić Z na Y na klawiaturze i dlaczego jest taki problem?

Brak polskich znaków na klawiaturze i zamiana klawiszy Y i Z to dość powszechny problem. Przyczyną odwróconej klawiatury jest zazwyczaj omyłkowo wciśnięty skrót klawiszowy. Na szczęście przywrócenie wcześniejszego układu klawiatury jest bardzo proste. Wystarczy naciśnięcie kombinacji przycisków. Jak zmienić litery na klawiaturze?

Dlaczego Y zmienia się na Z na klawiaturze?

W trakcie pracy na komputerze lub podczas rozmowy ze znajomymi na czacie może zdarzyć się sytuacja, w której Y na Z zamienia się na klawiaturze. Jest to dość kłopotliwe, bo oznacza to, że system zmienił układ klawiatury.

Poza znaną i stosowaną u nas klawiaturą w układzie QWERTY, w użyciu jest też kilka innych układów klawiszy. W Niemczech jest to QWERTZ. Jak łatwo się domyślać, w układzie tym litera Y znajduje się tam, gdzie w polskich klawiaturach litera Z i na odwrót.

Co robić, gdy przestawią się znaki na klawiaturze?

Nie ma powodu do niepokoju, gdyż ten problem da się szybko i łatwo rozwiązać. W takiej sytuacji najczęściej wystarczy ponownie wcisnąć jednocześnie klawisze na klawiaturze: ALT i SHIFT. Po użyciu tego skrótu klawiatura powinna wrócić do poprzedniego układu.

Reklama

Może jednak zdarzyć się, że użycie tej kombinacji klawiszy nie pomoże. Co zrobić w takiej sytuacji? Taką możliwość kryje się pod ikonką klawiatury na pasku zadań po prawej stronie. Należy na niego nacisnąć, a następnie wybrać odpowiedni język - polski (programisty).

A co w przypadku, gdy nie możemy znaleźć ikony klawiatury na pasku zadań? Trzecim sposobem na zmianę układu klawiatury jest wejście w ustawienia systemu Windows. W tym celu wybierz przycisk Start, a następnie opcję Ustawienia > Czas i język > Język. W obszarze Preferowane języki wybierz język, który zawiera oczekiwaną klawiaturę.

Zobacz też:

Jak przenieść zdjęcia, muzykę, kontakty z telefonu na telefon?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skróty klawiszowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy