Reklama

VPN - jak to działa i dlaczego warto zainwestować w wirtualną sieć prywatną?

VPN to jedno z tych rozwiązań, o których obecnie mówi się dużo i jeszcze więcej. Powód jest bardzo prosty. Coraz więcej firm przenosi sporą część swojej działalność do sieci, coraz więcej plików udostępniamy w sieci, z coraz bardziej rozbudowanych rozwiązań chmurowych korzystamy. To wszystko zaś zmusza do zastanowienia się nad bezpieczeństwem danych, które we wszystkich naszych chmurach, mailach i innych formach komunikacji codziennie przepływają przez sieć. VPN jest jednym ze sposobów ich ochrony.

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna. Inaczej mówiąc, jest to bezpieczne, szyfrowane połączenie. Może ono odbywać zarówno między dwiema sieciami, jak też między użytkownikiem i siecią. VPN pozwala przeglądać Internet anonimowo, chroniąc swoją tożsamość, lokalizację, zasoby. VPN przydaje się nie tylko, gdy odwiedzasz ulubione witryny, lecz także gdy robisz zakupy w sieci, prowadzisz korespondencję przez SMS lub komunikator internetowy. Bez zabezpieczeń takich jak VPN wytropienie ciebie dla jedynie średnio zaawansowanego hakera nie stanowi żadnego problemu. Natomiast wirtualna sieć prywatna to rodzaj prywatnej czapki niewitki, która zapewnia ci bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Szyfrowane jest wszystko: zarówno to, co samy wysyłasz przez połączenie internetowe, jak i to, co za jego pomocą do ciebie trafia. Na rynku jest coraz więcej rozwiązań VPN. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze VPN, skorzystaj z rankingu tego typu rozwiązań. Znajdziesz go np. na https://vpnes.com/ 

Reklama

Czy potrzebuję VPN?

O bezpieczeństwie w sieci mówi się dużo, natomiast nadal wiele osób nie docenia zagrożeń, jakie wiążą się ze śledzeniem użytkowników oraz pozostawianych przez nich w sieci danych. Publiczny hotspot Wi-Fi to raj dla hakerów, którzy tylko czekają na niczego nieświadomych użytkowników. Korzystanie z hotspotu to poważne ryzyko, żadnego problemu dla hakerów nie stanowi śledzenie twoich działań, dokonywanych przez ciebie transakcji. Stąd już tylko jeden krok do kradzieży tożsamości, danych chronionych oraz innych cennych informacji, często nie tylko prywatnych, lecz także firmowych, których nie zabezpieczamy w odpowiedni sposób. Szeroka wiedza na temat podejmowanych przez ciebie działań, aktywności, dokonywanych zakupów, prowadzonej korespondencji, a nawet lokalizacji, w których przebywasz może stać się także powodem do dyskryminacji i nierównego traktowania, narzucania wyższych cen itp. Prawo o neutralności sieci coraz mniej ma bowiem wspólnego z realnym życiem, tym bardziej więc zakup VPN jest dobrą inwestycją. 

VPN - zasada działania

Zasada działania VPN nie jest szczególnie skomplikowana. Ktoś, kto próbuje cię wyśledzić, trafi nie na twój prawdziwy adres IP, który działa niczym PESEL w sieci. Trafi bowiem na IP dostawcy usług VPN. Zabezpieczenie sieci wirtualnej i szyfrowane połączenie polega bowiem na tym, że w momencie jego uruchomienia łączysz się natychmiast z routerem dostawcy usług VPN, który stanowi zabezpieczenie twojej prywatności. 

Szyfrowanie stosowane przy rozwiązaniach VPN sprawia z kolei, że nikt nie widzi nie tylko jakie dane przekazujesz, lecz także jakie pobierasz, przekazujesz dalej, wysyłasz. Czytelny tekst zostaje bowiem przekształcony w nieczytelny kod (z zależności od rodzaju usługi poprzez haszowanie, kryptografię symetryczną i asymetryczną). Dodatkowo, większość usługodawców gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie czyli własny system rozpoznawania nazw (DNS), który jeszcze bardziej utrudnia śledzenie aktywności online konkretnego użytkownika.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy