Google szykuje kolejną rewolucję - konferencja Google I/O 2013

Google zapowiada kolejną rewolucję w wyszukiwaniu informacji oraz w podróżowaniu - już niedługo będziemy korzystać z nowej wersji najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki oraz z kolejnej generacji Map Google. A to dopiero początek.

- Technologia powinna pomagać człowiekowi w tym, co jest trudne, aby on sam miał czas na to, co jest przyjemne - powiedział Larry Page, współzałożyciel Google, podczas konferencji Google I/O 2013. Jego wyjściu na scenę towarzyszyły gromkie brawa - Page dopiero co pokonał paraliż strun głosowych, który niemal odebrał mu głos. - Komputery nie powinny zawadzać. Weźmy za przykład wyszukiwanie. Za perfekcyjną wyszukiwarkę można uznać komputer z serialu "Star Trek", który wie, co miałeś na myśli i czego chcesz - tłumaczył Page.  Google chce, aby jego wyszukiwarka była właśnie taka. My zadajemy pytanie - Google daje nam najlepszą z możliwych odpowiedzi.  Wydaje się to oczywiste, ale wszyscy korzystający z wyszukiwania wiedzą, że często nie dostajemy tego, co chcemy. Pomocny w stworzeniu wyszukiwarki rodem ze Star Treka  ma być Graf Wiedzy. Dostępny teraz także w języku polskim.

Reklama

Google się uczy

Graf Wiedzy pozwala na szukanie rzeczy, ludzi i miejsc o których wie Google - atrakcji turystycznych, celebrytów, drużyn sportowych, budynków, obiektów geograficznych, zespołów muzycznych, filmów i wielu innych - oraz natychmiastowe pokazywanie dodatkowych informacji związanych z Waszym zapytaniem. Jak twierdzi Google, "to pierwszy krok w budowaniu wyszukiwarki przyszłości, takiej, która na bazie zbiorowej wiedzy zgromadzonej w sieci zaczyna rozumieć świat, trochę tak jak my".

Graf Wiedzy Google nie opiera się tylko na publicznych źródłach informacji jak Wikipedia czy CIA World Factbook. Jego skala jest znacznie szersza i zawiera miliony powiązań między obiektami. Całość bazuje na informacjach, których wyszukują internauci i tym co można znaleźć w sieci. Graf Wiedzy sprawia, że wyszukiwarka staje się coraz mądrzejsza, a prezentowane przez nią rezultaty jeszcze lepsze. Jeśli na przykład szukaliśmy informacji o Marii Skłodowskiej Curie,  to dostaniemy wszystko, od o jej daty narodzin i śmierci, ale także również o jej edukacji czy największych odkryciach naukowych.


Skąd wiemy, które informacje są najbardziej istotne? "Stosowne dane otrzymujemy od użytkowników i analizujemy je dla każdego zapytania. Na przykład internauci są zainteresowani tym, jakie książki napisał Stanisław Lem, ale szukając informacji o Krzysztofie Kieślowskim, zapewne interesują nas jego filmy" - czytamy na blogu Google. Graf Wiedzy zna również powiązania między obiektami, stąd pod Marią Skłodowską Curie informacje o innych noblistach i naukowcach zajmujących się zbliżonymi dziedzinami nauki.

Graf Wiedzy sukcesywnie będzie udostępniany wszystkim użytkownikom wyszukiwarki Google posługujących się językiem polskim

Największe zmiany od 8 lat

Zmiany czekają także Mapy Google. Jak tłumaczą twórcy, nowe Google Maps  będą zaprojektowane specjalnie dla nas, i będą zmieniać się w zależności od tego, co robimy w danym momencie. "Tak jak znajomy, który rysuje ci mapkę pokazującą, jak dojść do jego domu, zaznacza tyko miejsca, które są dla ciebie istotne, tak nowe Mapy Google zmieniają się z każdym wyszukiwaniem i kliknięciem, by pokazywać rzeczy, które są dla ciebie najistotniejsze" - opisują na nową wersję Google Maps jej projektanci.

Wyniki wyszukiwania będą opisane bezpośrednio na mapie, a karty zapewnią dodatkowe informacje, takie jak godziny otwarcia, oceny czy recenzje napisane przez znajomych korzystających z serwisu Google+. Im częściej będziemy korzystać z map, tym bardziej będą one spersonalizowane, a co za tym idzie - lepsze. Dodatkowo na przeglądarkach z trybem WebGL będzie możecie podziwiać widoki 3D z Google Earth bez potrzeby instalacji dodatkowych wtyczek.  Korzystający z map zobaczy nawet przemieszczające się chmury. Wszystko zostanie zaktualizowane na bieżąco.  

Nowe mapy powinny być dostępne jeszcze przed wakacjami. Już dzisiaj można zapisać się w celu sprawdzenia nowej wersji Google Maps

Wraz z ze zmianą Map Google w wersji desktopowej, dla systemu Android pojawi się nowa wersja aplikacji mobilnej, która poprawi wygląd oraz funkcjonalności Google Maps dla smartfonów oraz tabletów.

Kolejna rewolucja

- To dopiero początek. Tak gwałtownych zmian w świecie technologii nie było od naprawdę długiego czasu. Możliwe, że od samych narodzin komputerów - mówił, nie ukrywając entuzjazmu, Page. Współtwórca Google zachęca wszystkich, aby stali się częścią cyfrowej rewolucji tej dekady, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że "informatyka ma kiepski marketing" wśród młodych ludzi. - Właśnie dlatego zaangażowaliśmy się w film "Stażyści". Facet odpowiedzialny za silnik wyszukiwarki to najfajniejsza postać w całym filmie - chwalił się Page. Zwiastun "filmu o Google" można obejrzeć poniżej.

Wiele osób spodziewało się, że podczas Google I/O usłyszymy coś więcej o Google Glass, zapowiedzianej na koniec roku premierze Google, która ma być początkiem nowej ery zdobywania i wymiany informacji. Nowości zaprezentowane podczas konferencji pokazują, że nowe funkcjonalności w połączeniu z premierowym sprzętem i superszybkim internetem przyniosą kolejny cyfrowy przewrót kopernikański.

Łukasz Kujawa


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy