Google Chrome

Poniedziałek, 11 września 2023 (16:02) Aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2023 (16:06)
Google Chrome to popularna przeglądarka internetowa stworzona przez Google. Cechuje ją szybkość, niezawodność i wsparcie dla różnych platform. Google Chrome oferuje szeroką gamę funkcji, w tym zakładki, tryb incognito, blokowanie reklam, a także możliwość korzystania z konta Google do synchronizacji zakładek i haseł. Przeglądarka jest dostępna na wielu systemach operacyjnych: Windows, macOS, Android i Chrome OS.
Google Chrome - najważniejsze informacje
Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa. /123RF/PICSEL

Google Chrome - najważniejsze informacje

Google Chrome to jedna z najbardziej rozpoznawalnych przeglądarek internetowych, po którą sięga więcej niż 65% wszystkich użytkowników sieci. Jest ona popularna wśród osób korzystających z komputerów, smartfonów czy tabletów. 

Google Chrome zadebiutowało w 2008 roku i wystarczyło jedynie 3,5 roku, aby zdobyła ogromną popularność. Przeglądarka jest zgodna z systemami operacyjnymi Linux, macOS, Microsoft Windows. Na urządzeniach mobilnych działa także z systemami Android czy iOS. 

Google Chrome to nakładka zaimplementowana na Chromium. Jest to przeglądarka z otwartym kodem źródłowym stworzona przez Google. Dzięki temu, że działa na podstawie wolnej licencji, Chromium może być wykorzystywane do budowania różnych przeglądarek. Tak powstał nie tylko Chrome, ale również Microsoft Edge i Vivaldi. Nie oznacza to jednak, że każda z nich działa na takich samych zasadach. Wpływ na unikatowość każdej przeglądarki mają twórcy pracujący nad nią. Kod źródłowy to dopiero początek, ważne jest ustawienie programu oraz szereg dodatków wpływających na ogólną wygodę użytkowania. 

Podobnie jak każda wykorzystywana przeglądarka, Google Chrome także zapisuje historię użytkownika, pozwalając wrócić do wyszukiwań. Chcąc wyczyścić historię przeglądania, wystarczy wejść w opcje historii i tam usunąć całość przeglądania, konkretne dni czy wyszukać nazwę strony i wyczyścić historię ich odwiedzania.

Ciekawostki o Google Chrome

  • Google Chrome to przeglądarka w pełni kompatybilna z innymi produktami Google. Po zainstalowaniu swojej przeglądarki można od razu przejść do poziomu zarejestrowania się lub zalogowania się na koncie Google (w górnym prawym rogu pojawią się inicjały lub zdjęcie użytkownika). W ten sposób można uzyskać pełną synchronizację z pozostałymi usługami Google. 

  • Z poziomu przeglądarki można zarządzać zapisanymi hasłami poprzez ich zapamiętywanie, usuwanie czy modyfikowanie.

  • Wygodnym rozwiązaniem jest również to, że korzystając z Google Chrome na smartfonie i zalogowaniu się do konta, zyskuje się wgląd w zakładki, historię przeglądania i menadżer haseł, który wcześniej ustawiło się na komputerze stacjonarnym.

  • Google Chrome pozwala na uruchomienie trybu incognito. Dzięki niemu przeglądarka nie śledzi historii przeglądania witryn, które odwiedza użytkownik. 

Temat Google Chrome znajdziesz również w serwisie:

Google Chrome - Wiadomości