Dzieciństwo spędzone na drzewie jest dobre dla rozwoju mózgu
Naukowcy zaapelowali właśnie, żebyśmy pozwalali dzieciom na chodzenie po drzewach i zabawy w lesie, bo to bardzo ważne dla rozwoju ich mózgu.
Kiedy dzieci rosną, neurony w ich mózgu nieustannie tworzą nowe połączenia, zupełnie jak drzewa wypuszczają nowe gałęzie - być może właśnie dlatego tak ważne jest, żeby dzieci po nich chodziły? :) A mówiąc już całkiem poważnie, długoterminowe londyńskie badania na 3568 uczniach w wieku 9-15 lat pokazują, że dzieci spędzające dużo czasu w okolicach lasów wykazują dużo lepsze zdolności kognitywne i zdrowie psychiczne niż ich rówieśnicy pozbawieni takiej możliwości. Co ważne, inne naturalne środowiska, jak łąki, jeziora czy rzeki, nie wydają się mieć takiego wpływu.
- Te badania przyczyniają się do naszego zrozumienia typów środowiska naturalnego jako ważnego czynnika ochronnego dla rozwoju kognitywnego i zdrowia psychicznego dzieci i sugerują, że nie każde środowisko naturalne oferuje równie mocne zalety - tłumaczą autorzy. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy badacze wskazują, że obecność drzew ma ogromny wpływ na stan naszego umysłu. Wcześniej w podobnych badań w Stanach Zjednoczonych i Danii ogólnonarodowe epidemiologiczne badania dzieci pokazały, że zielone miejsca na obszarach mieszkalnych obniżają ryzyko problemów natury psychicznej w późniejszym wieku, a inne brytyjskie testy pokazały, że dzieci mieszkające w zalesionych okolicach mają lepszą pamięć przestrzenną.
Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie wciąż pozostaje tajemnicą, ale od dłuższego czasu wiemy już, że bogate środowiska naturalne kształtują ludzki mózg, ale nie jesteśmy w stanie wyjaśnić, jak to się dzieje i dlaczego akurat lasy mają taki wpływ na mózg dorastających dzieci. Część naukowców próbowała to wyjaśnić samą obecnością zieleni, ale szybko okazało się, że łąki nie działają tak jak lasy i nie zapewniają takiej poprawy w zakresie zdrowia psychicznego. Być może chodzi tu o same fraktalne wzory w gałęziach drzew? Mamy bowiem wrodzony podziw dla tego typu kształtów i być może to właśnie one pozwalają uspokoić nasze umysły i prowokować mózgu do wykształcania nowych połączeń. Oczywiście, jak każde badanie i to ma pewne ograniczenia, bo dla przykładu nie bierze pod uwagę czynników socjoekonomicznych, które mają dużą rolę podczas rozwoju dziecka, ale jedno jest pewne - pełne zieli i drzew otoczenie z pewnością nie zaszkodzi, a do tego zapewni chwile wytchnienia zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.
Źródło: GeekWeek.pl/