Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniają, jak ludzkość zmienia oblicze Ziemi [WIDEO]

Google udostępniło niesamowite filmy poklatkowe Google Earth Engine, na których możemy zobaczyć m.in. postęp urbanizacji najróżniejszych zakątków naszej pięknej planety. Trzeba przyznać, że zarazem zachwycają one, jak i szokują.

Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniają, jak ludzkość zmienia oblicze Ziemi [WIDEO]
Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniają, jak ludzkość zmienia oblicze Ziemi [WIDEO]Geekweek - import

Gigant zaktualizował wspaniałą aplikację Google Earth o nowe zdjęcia satelitarne. Teraz możemy cofnąć się w czasie o 36 lat i dokładnie prześledzić, jak przez ponad trzy dekady intensywnie transformowaliśmy naszą planetę. Zmiany są spektakularne, i to w większości obszarów Ziemi.

Filmy powstały z połączenia zdjęć satelitarnych uzyskiwanych od 1984 do 2020 roku, a pobieranych z obszernych archiwów NASA, które tworzone są m.in przy pomocy satelity Landsat 8. Google ma też swoje satelity. W przyszłości obrazy mają być aktualizowane częściej. Wszystko to będzie zasługą mikrosatelitów obserwacyjnych.

Google w sumie opublikowało aż 800 filmów poklatkowych z różnych obszarów na całym świecie, z czego 290 zostało uzupełnionych o wersję 3D. Jedni powiedzą, że to obrazy pięknego rozwoju naszej cywilizacji, a inni, że to dowód na rozprzestrzenianie się i niesamowitą degradację przyrody fundowaną przez ludzką pasożytniczą szarańczę. Największe przeobrażenia możecie uświadczyć oczywiście w Chinach, które rozwijają się na potęgę oraz tradycyjnie w Amazonii, która jest wycinana w pień.

Tak czy siak, możecie zobaczyć tam również zmiany dokonywane przez samą Matkę Naturę. Obejrzyjcie więc niezwykle ciekawy materiał filmowy, w obrazowy sposób ukazujący, jak na przestrzeni ostatnich 36 lat zmieniało się oblicze naszej Błękitnej Planety.

Warto tutaj dodać, że Google tworząc konstelacje mikrosatelitów obserwacyjnych, będzie dysponowało niebotyczną skarbnicą wiedzy na temat powierzchni naszej planety. Dzięki temu naukowcy będą mogli opracować nowe, lepsze programy ochrony ziemskiej fauny i flory.

Źródło: GeekWeek.pl/Google Earth / Fot. Google Earth

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas