Naukowcy odkryli zwierzę oceaniczne niczym z horroru. Koniecznie je zobaczcie

Szukamy śladów życia na obcych planetach, a nasza wciąż kryje przed nami wiele tajemnic i to chyba idealne podsumowanie najnowszego odkrycia badaczy morskich głębin.

Ophiojura, bo o nim właśnie mowa, to nasz prawdziwy ziemski Obcy, wyposażony w ramiona naszpikowane haczykami i osiem szczęk pełnych ostrych zębów - jak podkreślają naukowcy, nigdy wcześniej nie widzieli nic podobnego. Co ciekawe, jedyny dotąd znaleziony przez nas przedstawiciel gatunku, został wyłowiony już w 2011 roku jakieś 200 km na wschód od wyspy Nowa Kaledonia w zachodniej części Oceanu Spokojnego, gdzie natknęli się na niego francuscy naukowcy eksplorujący podwodną górę 500 metrów poniżej poziomu morza, ale dopiero teraz poznajemy wyniki badań. 

Reklama

Ophiojura na pierwszy rzut oka wygląda jak nieco przedłużona rozgwiazda z 8 ramionami o długości 10 cm, wyposażonymi w kolce i haczyki - wszystkie wychodzą zaś z dość makabrycznego środka, swoistego uśmiechu składającego się z 8 szczęk pełnych ostrych zębów - sam Lovecraft lepiej by tego nie wymyślił. Jak się szybko okazało nasze zdziwienie nie jest bezzasadne, bo znalezisko to nie tylko nowy gatunek, ale i nowy rodzaj i nowa rodzina. Jego najbliższym żyjącym krewnym są wężowidła, które z kolei są spokrewnione z rozgwiazdami, ale nie jest to najbliższy związek rodzinny.

Badania genetyczne wskazują bowiem, że ich ostatni wspólny przodek żył ok. 180 mln lat temu, czyli w czasach, kiedy dinozaury panoszyły się po naszej planecie w najlepsze. A co w tym wszystkim najciekawsze, naukowcy znaleźli w tym samym miejscu również skamieliny, które wyglądały praktycznie identycznie jak Ophiojura, co pozwala im sądzić, że mamy do czynienia z gatunkiem-reliktem. Takim, który kiedyś występował w dużej ilości na dużym obszarze, a obecnie występuje rzadko i to w bardzo ograniczonym zasięgu, a na dodatek pozostał praktycznie nietknięty przez miliony lat ewolucji. Obecnie może być więc ostatnim żywym przedstawicielem swojego gatunku lub jednym z ostatnich, choć kiedyś występował dość powszechnie - naukowcy spróbują to zweryfikować, ponownie udając się w miejsce jego odkrycia, więc z niecierpliwością czekamy na wieści. 

Źródło: GeekWeek.pl/Museums Victoria

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy