Oto Turritopsis Nutricula, jedyna nieśmiertelna istota na naszej planecie

Ludzie od zarania dziejów chcieli osiągnąć nieśmiertelność, ale dotychczas się to nie udało. Na Ziemi tylko jedna istota ma taką zdolność, i to od dawna. Jest nią Turritopsis Nutricula, powszechnie występujący gatunek stułbiopława.

Oto Turritopsis Nutricula, jedyna nieśmiertelna istota na naszej planecie
Oto Turritopsis Nutricula, jedyna nieśmiertelna istota na naszej planecieGeekweek - import

Ta niezwykła meduza, gdy już stanie się dojrzała, potrafi odwrócić cały proces starzenia się. Gdyby to porównać do nas, ludzi, to po śmiertelnym uszkodzeniu ciała, nasz organizm natychmiast zacząłby się odmładzać przez wiek dziecięcy aż do okresu płodowego.

Turritopsis Nutricula po zranieniu opada na dno i tam przy pomocy nieznanych nam mechanizmów regeneruje komórki do stadium polipa, a następnie staje się znowu meduzą. Stworzenie to potrafi przeprowadzać ten proces w nieskończoność, co oznacza, że teoretycznie jest nieśmiertelne. Oczywiście, może zjeść ją rekin i zginie, ale mówimy tutaj o naturalnych warunkach.

Chociaż ten tajemniczy i niewyjaśniony proces może szokować, to jednak przede wszystkim jest dobitnym dowodem na to, że w przyrodzie wszystko jest możliwe, i jeśli istnieje proces starzenia, to i można zainicjować proces odmładzania.

Oto Turritopsis Nutricula, jedyna nieśmiertelna istota na naszej planecie. Fot. Twitter/Science.

Nawet, jeśli w przyszłości uda nam się poznać istotę funkcjonowania tego procesu, to prawdopodobnie nigdy nie uda nam się wykorzystać i zastosować tej wiedzy w celu osiągnięcia przez nas życia wiecznego. Meduzy i my mamy zupełnie odmienne organizmy i procesy determinujące przebieg różnych funkcji życiowych.

Najnowsze terapie genowe, bazujące na komórkach macierzystych, może nie pozwalają na takie spektakularne przemiany, ale w przyszłości z ich pomocą będziemy mogli hodować swoje własne organy na przeszczepy, które pozwolą nam znacząco wydłużyć życie, a kiedyś może dzięki nim osiągniemy upragnioną nieśmiertelność.

Źródło: GeekWeek.pl/Nature/Wikipedia / Fot. MaxPixel

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas