Pierwsze w historii splątanie kwantowe żywego organizmu i fotonu

Naukowcom z Uniwersytetu w Oksfordzie pierwszy raz w historii udało się zaobserwować splątanie bakterii z fotonami. Dzięki temu zrozumiemy naturę życia.

Zjawiska kwantowe badane są przez świat fizyki od blisko 100 lat, ale wciąż ich natura spędza sen z powiek największych naukowców, a to za sprawą ich odmienności od zjawisk, jakie każdy z nas może zobaczyć w codziennym życiu.

W trakcie eksperymentu, naukowcy umieścili kilkaset bakterii chlorobakterii, pomiędzy dwoma lustrami, a następnie zmniejszali między nimi odległość, aż do zaledwie kilkuset nanometrów. Jednocześnie obserwowali, czy białe światło (fotony), odbijane pomiędzy lustrami, wejdzie w interakcję z fotosyntetycznymi molekułami w bakteriach.

Reklama

Okazało się, że sześć bakterii splątało się z dziurą. Potwierdził to fakt, że w trakcie splątania kwantowego naukowcy zaobserwowali, że niektóre fotony jednocześnie trafiały w molekuły, a inne je omijały. Chociaż naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie zdobyli dowody na to, co wiele zespołów badawczych próbuje udowodnić od kilku lat, to jednak pojawiły się głosy mówiące, że za wcześnie jest na tego typu oświadczenia i potrzebne są kolejne badania, które to potwierdzą.

Pierwsze w historii splątanie kwantowe żywego organizmu i fotonu. Fot. Christine Daniloff/Jose-Luis Olivares/MIT.

Niebawem zostanie przeprowadzony eksperyment, w trakcie którego niesporczaki zostaną umieszczone w superpozycji. Naukowcy chcą nie tylko ostatecznie potwierdzić dokonanie splątania organizmów z fotonami, ale również sprawdzić, czy efekty kwantowe są powszechnie wykorzystywane przez organizmy żywe.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. PxHere/Christine Daniloff/Jose-Luis Olivares/MIT

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama