Widmo Brockenu czy podwójna tęcza? 5 zdjęć zjawisk pogodowych, które ciebie zachwycą

Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne opublikowało pięć najbardziej zachwycających zdjęć pogody wykonanych w roku 2022. Wybór najlepszego jest trudnym zadaniem, bo wszystkie pokazują bardzo efektowne zjawiska na niebie. To trzeba zobaczyć.

Konkurs na najlepszą "fotografię pogodową" jest organizowany już od 7 lat. Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne przeprowadza go we współpracy z serwisem AccuWeather. Aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać fotografię naturalnego zjawiska na niebie, którego było się świadkiem. W zeszłym roku zarówno profesjonaliści, jak i zwykli amatorzy przesłali ponad 9 tysięcy zdjęć. Na zwycięzców i autorów najlepszych fotografii czekają cenne nagrody. Wysoko punktowane są te fotografie, które pokazują zmiany klimatyczne.

Do końca 2022 roku mamy jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne zaprezentowało 5 zdjęć, które biorą udział w konkursie. Warto je zobaczyć.

Reklama

Duch nad Klifem

Na powyższym zdjęciu widać tzw. "Widmo Brockenu". To zjawisko optyczne spotykane między innymi w górach, które polega na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią.  Zdjęcie zostało wykonane w dolinie Sau w Barcelonie, która była pokryta mgłą. Jego twórca stał w tym czasie na klifie Tavertet i dlatego nazwał tę fotografię "Duch nad klifem".

Podwójna tęcza nad stacją ratunkową Bembridge

Tęcza to zjawisko optyczne, które pojawia się, gdy w pewien szczególny sposób rozdrobione krople wody w powietrzu zostaną oświetlone przez słońce. Woda załamuje światło słoneczne i tworzy na niebie imponujący łuk. Jedno z najpiękniejszych zdjęć "podwójnej tęczy" zostało wykonane przez Jamiego Russel'a w południowo-wschodniej Anglii.

Trąba wodna i błyskawica

Kolejne zdjęcie, które powstało w hiszpańskiej Barcelonie. Jego autorem jest Carlos Castillejo Balsera, który obserwował niezwykły spektakl na morzu. Tuż obok szalejącej trąby wodnej pojawiła się błyskawica. Trzeba przyznać, że nacisnął spust migawki aparatu w idealnym momencie.

Miraż miasta przyszłości

Zachwycające zdjęcie zjawiska mirażu na niebie zostało wykonane w pobliżu ujścia rzeki Tamizy w na morskim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Na tle zachodzącego słońca nagle pojawiły się zarysy futurystycznego miasta. W rzeczywistości przedstawia odbicie budynków z miasta Southend, które wydają się być wyższe, niż w rzeczywistości. Autor fotografii Brendan Conway przyznał, że widok go wręcz sparaliżował swoim mistycyzmem. "Oglądanie tego niebiańskiego spektaklu to był niezapomniany moment" - mówił w wywiadzie dla brytyjskich mediów.

Okrągłe pole pszenicy

Autor fotografii Laury Heidien opisuje, że nad polem pszenicy w słynnej Alei Tornad w USA zauważył tworzącą się tzw. superkomórkę, czyli bardzo niebezpieczną formację chmur burzowych. To właśnie one tworzą powodzie, huragany czy śmiercionośne tornada. Kiedy niebo pociemniało natychmiast wykonał zdjęcie. "Nie ma nic lepszego niż uczucie stania przed czymś tak ogromnym i potencjalnie destrukcyjnym, ale jednocześnie tak niesamowicie majestatycznym i pięknym" - powiedział autor zdjęcia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotografie | przyroda | pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama