Wyjaśniono tajemnicę dziwnego zachowania żarłaczy olbrzymich u wybrzeży Irlandii

Od dawna naukowcy zastanawiają się, czemu służą tajemnicze i rzadko obserwowane zachowania rekinów olbrzymich, które polegają na tym, że grupowo pływają w kółko. Okazało się, że mogą być to zbiorowe zaloty określane jako… „shark speed dating”.

Za wyjaśnienie zjawiska zabrali się biolodzy morscy z Marine Biological Association (MBA) oraz z Irish Basking Shark Group. Przełomowe badania ujawniają, że kręgi żarłaczy olbrzymich, inaczej długoszparów, które widziane były u wybrzeży zachodniej Irlandii, są powiązane z corocznymi zachowaniami reprodukcyjnymi. Po raz pierwszy zostało to zweryfikowane i potwierdzone. W ostatnich 40 latach formacje zostały udokumentowane zaledwie kilkakrotnie - były one zlokalizowane głównie na północno-zachodnim Atlantyku u wybrzeży Kanady i USA.

Naukowcy w latach 2016-2021 za pomocą podwodnych kamer i bezzałogowych statków powietrznych uchwycili 19 krążących grup rekinów w obszarze hrabstwa Clare w Irlandii. Każda grupa składała się od 6 do 23 zwierząt, które powoli pływały tuż przy powierzchni wody. Część z tych grup pływała głębiej, tworząc torus - jest to trójwymiarowa struktura pierścienia, która przypomina kształtem amerykański donat (pączek z dziurką).

Reklama

Badacze odkryli, że liczba samic i samców w tych niezwykłych formacjach kołowych była identyczna. Zarejestrowano także, że niektóre samice miały jaśniejszy kolor ciała od samców, co jest obserwowane w trakcie zalotów i zachowań godowych, także u innych gatunków rekinów. Rekiny tworzą kołowe struktury przez kilka godzin, a czasem nawet kilka dni. Zwierzęta podczas zalotów kojarzą się z większością innych członków grupy w ciągu kilku minut. Żarłacze wchodziły w interakcje poprzez delikatne dotykanie płetw i ciała, obracając się, aby wystawić brzuch - może być to sygnał gotowości do kopulacji.

Długoszpar, czyli żarłacz olbrzymi

Długoszpar jest rekinem należącym do rodziny długoszparowatych zaliczanej do lamnokształtnych. Największy zarejestrowany osobnik mierzył niecałe 12,3 m długości. Mniejszy jest jedynie od rekina wielorybiego. Zarówno jeden, jak i drugi są rekinami planktonożernymi. Długoszpary występują w chłodnych i w umiarkowanie ciepłych wodach oceanicznych. Znane są z tego, że lubią wygrzewać się w słońcu tuż przy powierzchni wody. Ich cechą charakterystyczną jest szeroko otwarty otwór gębowy oraz krótki pysk. Ich liczebność drastycznie zmniejszyła się z powodu polowań w XX wieku.

- Nasze odkrycie ważnych terenów zalotów rekinów olbrzymich w wodach przybrzeżnych zachodniej Irlandii sprawia, że jeszcze pilniejsze staje się objęcie tego gatunku ochroną na irlandzkich wodach przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak kolizje ze statkami, i wpływem odnawialnych źródeł energii na morzu - powiedział dr Simon Berrow z Irish Basking Shark Group i z Atlantic Technological University w Galway.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekiny | Irlandia | Ocean Atlantycki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy