Zbliża się historyczna misja, w której zajrzymy do wnętrza naszej planety

Wnętrze naszej planety od zarania dziejów budzi mnóstwo emocji i kontrowersji. Na temat tego, co może się tam znajdować, napisano wiele książek i wysnuto jeszcze wiele dziwnych teorii.

Zbliża się historyczna misja, w której zajrzymy do wnętrza naszej planety
Zbliża się historyczna misja, w której zajrzymy do wnętrza naszej planetyGeekweek - import

Niektóre z nich są naprawdę niezwykłe, gdyż wieszczą, że znajdują się tam ogromne miasta połączone ze sobą siecią tuneli. Już niedługo będziemy mogli takie oraz bardziej przyziemne hipotezy próbować zweryfikować, za sprawą wielkiego projektu badaczy z Japońskiej Agencji do spraw Nauki i Technologii Morskiej (JAMSTEC). Chcą oni jako pierwsi w historii świata przewiercić się przez ziemską skorupę aż do płaszcza i pobrać z niego próbki do badań.

Specjaliści chcą poznać tajemnice wnętrza Ziemi przede wszystkim ze względu na lepsze przewidywanie trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów, ale i zrozumieć wczesne etapy formowania się naszej planety.

Rok temu próbował tego dokonać międzynarodowy zespół naukowców pracujący w ramach projektu Slow Spreading Ridge Moho Project (SloMo Project). Wybrali rejon Oceanu Indyjskiego znany jako Atlantis Bank, w którym grubość skorupy szacuje się na tylko ok. 5 kilometrów. Odwiertu dokonywano dzięki statkowi wiertniczemu JOIDES Resolution. Niestety, ich wysiłki spełzły na niczym, gdyż zdołano wykonać odwiert tylko na niecałe 800 metrów.

Tajemnica wnętrza naszej planety pobudza wyobraźnię. Fot. Twitter.

W przypadku Japończyków, oczywiście również nie będzie to zadanie proste. Przypomnijmy, że najgłębszy wykonany dotąd przez człowieka odwiert to Supergłęboki Odwiert Kolski, który miał przeszło 12 kilometrów głębokości. Jednak teraz będzie to zupełnie inna operacja.

Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni postanowili wykorzystać w swych pracach statek Chikyu, które pozwala na odwierty dochodzące nawet do 10 kilometrów. Projekt będzie prowadzony na Hawajach.

Plan zakłada zanurzenie wiertła ok. 4 kilometry poniżej powierzchni oceanu, następnie wwiercenie się w skorupę ziemską, pokonanie 6 kilometrów jej grubości, a następnie pobranie próbek z płaszcza.

Japończycy chcą przeprowadzić testowe odwierty jeszcze w tym roku. Kolejne będą prowadzone w Kostaryce i Meksyku. Termin rozpoczęcia właściwych odwiertów wyznaczono na koniec lat 20. No cóż, z zapartym tchem czekamy na efekty prac grupy JAMSTEC.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Twitter

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas