Zwijają się w lasso, żeby się wspinać. Tego nie wiedzieliśmy o wężach

Naukowcy zaobserwowali właśnie, że węże używają zupełnie nieznanej nam wcześniej metody poruszania, a mowa konkretniej o mangrowcu brunatnym z wyspy Guam, który potrafi zwinąć się w lasso.

Zwijają się w lasso, żeby się wspinać. Tego nie wiedzieliśmy o wężach
Zwijają się w lasso, żeby się wspinać. Tego nie wiedzieliśmy o wężachGeekweek - import

Unikatowa struktura ciała węży sprawia, że te poruszają się w wyjątkowy sposób, a w celu pokonywania różnych terenów, jak piasek, woda, drzewa czy nory, korzystają z 4 trybów lokomocji, a mianowicie ruchu wijącego, prostoliniowego, akordeonowego oraz skośnego kroczącego. A przynajmniej tak nam się wydawało do tej pory, bo naukowcy University of Cincinnati i Colorado State University właśnie zaobserwowali piąty rodzaj ruchu, w którym węże zwijają się w swoiste lasso, że wspinać się na strome gładkie cylindryczne przeszkody, które zostały zaprojektowane właśnie po to, żeby je… powstrzymać.

Mangrowiec brunatny został w latach pięćdziesiątych przypadkowo introdukowany na Guam i od tego czasu przyczynił się do wyginięcia większości natywnych dla wyspy gatunków ptaków. Dlatego też budki lęgowe są teraz umieszczone na wysokich gładkich palach, które mają chronić młode ptaki - kiedy badacze obejrzeli nagrania z kamer monitorujących takie miejsca, okazało się jednak, że węże nie mają problemu z wspinaniem się na przeszkody, które miały je zatrzymać. Okazuje się bowiem, że odkryły nowy rodzaj ruchu wspinaczkowego, dzięki któremu bez większych problemów dostają się do budek lęgowych i wciąż sieją spustoszenie.

Nie spodziewaliśmy się, że węże znajdą sposób, żeby wspiąć się na pale. Początkowe, te zdawały się działać. Obejrzeliśmy jakieś 4 godziny nagrań i nagle zobaczyliśmy węża, owiniętego na palu jak lasso, który wspinał się ruchem wijącym bez większych problemów. Obejrzeliśmy ten fragment chyba z 15 razy. To był szok. Nie można porównać tego do niczego, co dotąd widziałem - tłumaczy autor badań, Tom Seibert. Dalsze obserwacje i materiały wideo potwierdziły nowy typ lokomocji i pozwoliły badaczom zrozumieć, w jaki dokładnie sposób to działa. - Wcześniej nie było dla nas jasne, w jaki sposób węże są w stanie wspiąć się na cylinder. Wąż w miejscu pętli lassa tworzy małe zakola, a następnie jest w stanie przesuwać się w górę poprzez zmianę lokacji każdego z nich. I choć może się w ten sposób wspinać, jest to dla niego wyczerpujące. Wąż zatrzymywał się na dłuższy czas, żeby odpocząć. Wygląda jednak na to, że ten wysiłek się opłaca, bo pale miały przecież chronić ulubione wężowe przysmaki… na szczęście są też plusy - teraz naukowcy wiedzą, że muszą stworzyć nowe przeszkody i mają pomysł, jak to zrobić.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas